Ендолікування як спосіб зберегти зуб цілим

Запущений карієс призводить до розвитку ускладнень: пульпіту (запалення нервово-судинного пучка, що розташований в глибині зуба і забезпечує його живлення) і періодонтиту (ураження верхівки зубного кореня). Такі ускладнення можуть призвести до передчасної втрати зубів. Однак у сучасній стоматології до видалення вдаються лише у виключних випадках. За умови своєчасної діагностики захворювань проводиться ендодонтичне лікування зуба.

Ендодонтія – важливий напрямок стоматології, який в останні десятиліття розвивається величезними темпами. Методи лікування, які використовуються в ендодонтичній стоматології, дозволяють лікарям рятувати зуби в тих випадках, у яких раніше єдиним показанням було видалення. У цій статті ми поговоримо на саму «болючу» тему – лікування зубів з гострим болем. Як сьогодні лікують хворий зуб, як чистять канал в зубі і, головне, чи варто боятися такого лікування.

Що таке зубні канали?

Коли ми говоримо про лікування глибоких шарів зуба, то маємо на увазі кореневі канали. Через них проходять нервові закінчення, лімфатичні і кровоносні судини, що формують пульпу. Нерви і судини потрапляють до зуба через отвір на верхівці його кореня і проходять через вузькі кореневі канальці. На дні зубної порожнини вони з’єднуються в нервово-судинний пучок, який і називають пульпою.

Пульпа – головний постачальник до тканин зуба поживних речовин і мікроелементів. Поки вона ціла і захищена тканинами дентину, зуб залишається живим і повноцінно виконує свої функції.

Скільки каналів у корінних зубах? Кількість каналів залежить від розташування зуба і індивідуальних особливостей. Так, наприклад, в іклах стандартно присутній лише один кореневий канал, але лікарям доводилося на практиці стикатися з ситуацією, коли у пацієнта в іклах було 2 канали. Скільки каналів у передніх зубах? Різці мають тільки один корінь і один канал.

Крім кількості коренів, каналів у корені зуба в стоматології також існує класифікація кореневих каналів за типом будови (конфігурації). Перед проведенням ендодонтичного лікування лікар обов’язково проводить рентгенологічне дослідження зуба, щоб з’ясувати, скільки каналів у 4 верхньому зубі або, наприклад, скільки каналів у 7 зубі знизу, якої вони конфігурації. Ця інформація допоможе ефективно провести чищення, обробку та пломбування кореневих каналів.

Ендодонтичне лікування: основні завдання

Головні завдання лікаря-ендодонта:

  • очистити корені зубів від уражених інфекціями тканин;
  • блокувати запальний процес;
  • герметизувати канали зубів, щоб вони і далі залишалися міцною опорою для збереженого зуба, захистити від інфекції.

Для чого чистять канали в зубах? Своєчасне лікування позбавляє пацієнта болю, зупиняє процес поширення інфекції, руйнування тканин зубів, перешкоджає розвитку ускладнень.

Крім стандартних ситуацій, що вимагають ендодонтичного втручання, фахівцям клініки Amel Smart Clinic нерідко доводиться лікувати вторинне запалення каналів зуба – результат помилки, допущеної при проведенні первинного лікування. У цьому випадку в стоматології використовується стоматологічне оптичне обладнання (дентальний мікроскоп). Завдяки йому вдається усунути наслідки неякісного лікування і зберегти зуб.

У яких випадках проводять ендодонтичне лікування зуба

Показаннями до лікування каналів зуба є:

  • гострий пульпіт – стан, при якому інфекція вражає пульпу, супроводжується гострим болем, набряком ясен біля причинного зуба;
  • хронічний пульпіт – розвивається як наслідок неякісного ендодонтичного лікування або гострого періодонтиту, має менш виражену больову симптоматику, ніж гостра форма – напади болю тільки у відповідь на подразники (холодне, гаряче, механічний вплив);
  • періодонтит – інфікування навколозубних тканин, утворення гранульоми на верхівці кореня;
  • пошкодження пульпи в результаті травми.

Існують також клінічні випадки, коли канали в зубах вилікувати неможливо. 

Протипоказання до ендолікування:

  • вертикальний перелом зубного кореня;
  • розрив капсули з гноєм на верхівці кореня;
  • сильне руйнування зуба (коли його не можна відновити).

Ендолікування: як відбувається чищення каналів зуба

Ендодонтичне лікування проходить у кілька етапів. Процес лікування зазвичай вимагає 2 -3 відвідування стоматологічної клініки.

У перший візит до стоматології виконуються такі етапи лікування:

  • 1
    Підготовка.
  • 2
    Безпосередньо обробка і лікування каналів.
  • 3
    Тимчасове пломбування.

На етапі підготовки лікар-ендодонтист проводить візуальну і апаратну діагностику причинного зуба, щоб визначити ступінь ураження тканин, будову кореневих каналів, життєздатність органу. За результатами дослідження фахівець складає план лікування і подальшої реставрації коронкової частини зуба (пломбування або, якщо коронка сильно зруйнована, обирає оптимальний варіант реставрації).

Як чистять зубні канали? Перший етап ендодонтичного лікування

  • 1
    Введення анестетика.
  • 2
    Видалення пломби, очищення порожнини і відкриття доступу до пульпи, кореневих каналів.
  • 3
    Видалення пульпи, механічне чищення каналів зуба.
  • 4
    Протравлювання кислотою, антисептична обробка тканин кореневих каналів.
  • 5
    Введення лікарських препаратів.
  • 6
    Тимчасове пломбування.

Після лікування лікар дає рекомендації пацієнтові, призначає медикаментозну терапію і встановлює дату наступного прийому. Зазвичай другий етап лікування проводиться протягом наступних 3-5 днів.

Чи боляче чистити канал в зубі?

В ендодонтичному лікуванні лікар має справу з глибокими чутливими тканинами зуба, тому всі маніпуляції проводяться із застосуванням місцевої анестезії. Сучасні анестетики, які використовуються в стоматології, швидко і ефективно знеболюють область лікування, не токсичні, тому абсолютно безпечні для організму. Завдяки їм лікування запалення в кореневих каналах проходить безболісно для пацієнтів. Особливо популярна і ефективна апаратна анестезія, де весь процес знеболювання (від визначення дозування до високоточної прицільної ін’єкції) контролює комп’ютерна програма.

Крім того в дитячій стоматології, а також при лікуванні особливо вразливих пацієнтів Amel Smart Clinic активно застосовує практику лікування в седації (медикаментозному сні).

Як пломбують зубні канали?

Другий візит до клініки також починається з рентгенодіагностики. Це необхідно для того, щоб перевірити ефективність проведеного лікування. Якщо осередок інфекції повністю усунуто, стоматолог переходить до наступного етапу – пломбування каналів.

У пломбуванні каналів використовують якісні матеріали, які:

  • герметично запечатують вузькі канальця;
  • зміцнюють корені і роблять їх міцною опорою для зуба ще на довгі роки;
  • захищають корені зубів від бактерій.

Після пломбування каналів лікар відновлює вже ту частину зуба, яка розташовується над яснами, використовуючи пломбувальні матеріали, коронки чи вініри. Перший контроль результатів пломбування проводиться за 6 місяців.

Після чищення каналів болить зуб – які причини?

Ендодонтичне лікування проводиться найчастіше в тих випадках, коли пацієнт звернувся до клініки зі скаргами на біль у зубі. Джерелом болю є запалений нерв. Важливо розуміти, що безпосередньо зубом нерви і судини не обмежуються. Коли лікар видаляє пульпу, він відсікає нерв від загального стовбура, тобто нервові закінчення травмуються, тому зуб болить після чищення каналів ще деякий час. Болючі відчуття при натисканні можуть зберігатися протягом 1-2 діб після лікування.

Якщо сильно і постійно болить зуб після чищення каналу, якщо після видалення нерва зуб реагує на гаряче, холодне, це говорить про те, що обробку каналів було виконано недостатньо ефективно або канали запечатані негерметично. Відчуття болю з’являється відразу після лікування, біль має пульсуючий характер і поступово посилюється. У таких ситуаціях неминуче проводиться повторне ендолікування.

З розвитком стоматології, появою сучасного діагностичного обладнання, ефективного стом інструменту і високоякісних матеріалів ускладнення після ендодонтичного лікування спостерігаються все рідше. Безумовно, важлива умова високої якості стоматологічних послуг – це вибір клініки. Клініка Amel Smart Clinic – стоматологія європейського формату, де кожен фахівець – професіонал, де дотримуються високих стандартів і вимог у лікуванні, обслуговуванні пацієнтів, де використовується цифрове діагностичне та медобладнання для проведення складних стоматологічних, у тому числі ендодонтичних маніпуляцій і контролю результатів виконаної роботи.

Стоматологія без болю, збереження хворого зуба – все це реально в умовах сучасної стоматології. Головне – не запускати хвороби зубів і вчасно звертатися до фахівця.