Стоматология Amel Smart Clinic

Діагностика та лікування короткозорості у дітей

Діагностика та лікування короткозорості у дітей

Розвиток короткозорості у дітей – поширена проблема, яку треба вчасно і правильно вирішувати. У клініці Amel Smart відкрилося дитяче відділення офтальмології. Воно спеціалізується на хворобах очей маленьких пацієнтів. Лікування короткозорості у дітей у Дніпрі – один з основних напрямків роботи дитячих офтальмологів нашої клініки.

Короткозорість у дітей – причини

У нормі оптична система очей людини побудована таким чином, щоб при проходженні через неї промені світла заломлювалися і фокусувалися на сітківці ока. Короткозорість – це ослаблення гостроти зору, яке пов’язане з порушенням рефракції. На рівні фізичних процесів короткозорість (міопія) у дитини виглядає так – світлові промені, спрямовані від далеко розташованих предметів, фокусуються не на сітківці, а перед нею, через що дитина добре бачить предмети поблизу, але погано – якщо вони знаходяться на великій відстані від очей.

Існують різні причини розвитку короткозорості у дітей:

  • уроджені;
  • спадкові;
  • придбані.

Вроджені причини короткозорості у дітей – це фактори, які вплинули на внутрішньоутробний розвиток органів зору. До них відносяться перенесені матір’ю захворювання, прийом деяких лікарських препаратів, незбалансоване харчування.

Придбана короткозорість – результат недотримання рекомендацій щодо підтримки здоров’я органів зору. Зокрема, до погіршення зору призводять великі зорові навантаження, читання при поганому освітленні, довге користування гаджетами (робота за комп’ютером), незручне робоче місце, де дитина змушена дуже близько нахилятися над зошитом (книгою).

З усіх причин короткозорості у дітей найпоширенішою є деформація очного яблука з подовженням передньої осі (спадкова патологія). Якщо у батьків дитини є проблеми із зором, то ймовірність розвитку короткозорості у дітей дуже висока (сягає 50%). Вчені пов’язують це з генетичною особливістю вироблення колагену, що бере участь у формуванні склери.

Види дитячої міопії

Залежно від природи порушення функції зорового апарату виділяють такі види дитячої короткозорості:

  • 1
    Хибна короткозорість.
  • 2
    Справжня короткозорість.

Хибна короткозорість характеризується сильним погіршенням гостроти зору у дитини, яке пов’язане не з деформацією очного яблука, а з порушенням функції циліарного м’яза. Внаслідок цього очі не можуть фокусуватися на предметах, розташованих на відстані. Цей тип міопії добре піддається лікуванню. При помилковій міопії корекція за допомогою окулярів протипоказана. Для корекції зору використовуються медикаментозні та апаратні методи терапії, фізіотерапія, гімнастика для очей, дотримання режиму навантаження та відпочинку для очей. Дуже важливо вчасно виявити патологію та провести лікування, оскільки без своєчасної терапії помилкова короткозорість може перетворитися на справжню.

Справжня міопія пов’язана зі зміною форми ока. Вона може бути вродженою, а може виявитися у дитини у старшому віці. У даному випадку дитині потрібне постійне спостереження у лікаря офтальмолога з метою контролю за динамікою захворювання. Прогресуюча короткозорість (коли гострота зору за рік знижується на одну або більше діоптрій) потребує серйозного лікування.

Ступені короткозорості у дітей:

  • 1
    Слабка ступінь міопії – при порушенні рефракції до -3 дптр.
  • 2
    Середній рівень – порушення до -6 дптр.
  • 3
    Високий рівень короткозорості – якщо відхилення понад -6 дптр.

Діагностика короткозорості у дітей

Діти не здатні самостійно аналізувати своє самопочуття та усвідомлено визначати неполадки у своєму організмі, тому турбота про здоров’я органів зору, як і загального здоров’я малюка, лягає на плечі батьків.

Щоб вчасно виявити проблеми із зором, необхідно проходити з дитиною огляд офтальмолога раз на рік. Якщо ж ви помітили у дитини симптоми короткозорості, то не потрібно чекати на плановий огляд, слід негайно записатися на прийом до офтальмолога.

Визначити дитячу короткозорість можна за такими ознаками:

  • при розгляді предметів на відстані дитина примружується;
  • під час читання, малювання, письма дитина дуже близько нахиляється над книгою (альбомом, зошитом);
  • дитина часто моргає і тре очі;
  • при використанні гаджета, читанні, інших заняттях, що вимагають напруження зору, дитина швидко втомлюється, а у разі тривалого навантаження скаржиться на погане самопочуття (головний біль, запаморочення).

Будь-який з цих симптомів – привід для звернення до лікаря-окуліста. Діагностика короткозорості у дітей в Amel Smart проводиться із застосуванням сучасних апаратних методів дослідження з метою оцінки природи захворювання, гостроти зору (ступеня міопії) та вибору оптимальних методів лікування.

Лікування короткозорості у дітей

Залежно від природи та ступеня міопії використовуються різні методи лікування короткозорості у дітей:

  • консервативні;
  • апаратні;
  • хірургічні.

Консервативні методи

Консервативне лікування має лікувально-профілактичний характер. Його мета – корекція зору, перешкода прогресу міопії та втраті зору. Основні напрямки консервативного лікування короткозорості:

  • вправи для очей з метою зміцнення м’язів очей;
  • контроль зорових навантажень (забезпечення достатнього відпочинку після навантажень на зоровий апарат);
  • створення умов здоров’я очей (правильна організація робочого місця, хороше освітлення, здорове харчування);
  • корекція зору за допомогою оптики (лінз, окулярів).

За результатами діагностики та з урахуванням віку пацієнта лікар офтальмолог допоможе підібрати дитині хороші безпечні лінзи (окуляри).

Апаратні методи лікування дитячої міопії

Апаратне лікування короткозорості у дітей в Amel Smart спрямоване на стимуляцію очних м’язів, підвищення їх еластичності, що тренує здатність органів зору до зміни фокусу залежно від відстані до предмета вивчення. У терапії ми використовуємо інноваційне медичне обладнання, яке у поєднанні з іншими методами лікування та профілактики міопії дає чудові довгострокові результати.

Хірургічне лікування короткозорості

Хірургічне лікування дитячої міопії показане у разі прогресування патологічних змін зорового апарату (ступінь короткозорості погіршується на 1 дптр і більше за рік), а також у разі ускладнень (дистрофічні зміни сітківки ока).

Дітям із показаннями до хірургічного лікування короткозорості проводиться операція склеропластика. Завдання, які вирішуються за допомогою операції:

  • зміцнення задньої стінки ока, перешкода подальшому витяжінню очного яблука;
  • відновлення кровообігу та обмінних процесів в органах зору;
  • перешкода подальшому розвитку короткозорості.

Профілактика короткозорості у дитини

Виконуйте прості поради дитячих офтальмологів клініки Amel Smart:

  • 1
    Навіть за відсутності скарг у малюка необхідно хоча б раз на рік перевіряти його зір у лікаря-офтальмолога.
  • 2
    Уважно ставтеся до скарг дитини на біль та дискомфорт в очах, зміни у зоровій поведінці (примруження, читання на дуже близькій відстані від очей), та при появі характерних симптомів запишіться на консультацію до дитячого окуліста.
  • 3
    Організуйте комфортний робочий простір з гарним освітленням. Слідкуйте, щоб дитина не сутулилася, щоб тримала книгу (зошит) на правильній відстані від очей.
  • 4
    Включайте до дитячого раціону продукти, багаті на вітаміни, корисні для органів зору (морква, шпинат, гарбуз, чорниця та ін.)
  • 5
    Контролюйте час занять, роботи за комп’ютером, перегляду TV, щоб не допустити великих навантажень на органи зору.
  • 6
    Навчіть дитину робити гімнастику для очей (для укріплення м’язів очей) і слідкуйте за її виконанням.
  • 7
    При виявленні міопії не відкладайте рекомендовані лікарем заходи щодо корекції зору (необхідно придбати якісні окуляри або лінзи).
  • 8
    Спостерігайте динаміку розвитку короткозорості, щоб своєчасно реагувати на зміни та допомогти дитині зберегти (коригувати) зір.

Профілактика дитячої короткозорості допоможе зберегти добрий зір та здоров’я очей дитини, а у разі наявності у малюка проблеми з рефракцією допоможе уникнути прогресування захворювання та вчасно вибрати ефективний спосіб лікування.

Ціни на окремі види лікування можна подивитися в прайсі, але точну вартість лікування короткозорості у дитини лікар може сказати після проведення огляду, діагностики та вибору методів терапії. Щоб записатись на консультацію до дитячого офтальмолога в Amel Smart, залиште заявку на сайті.

Записатись на прийом