Вакцинація дитини – список обов’язкових щеплень

Тема вакцинації завжди була дуже болючою. І навіть сьогодні, незважаючи на високий рівень розвитку медицини, появу нових препаратів і технологій, серед батьків зберігається необґрунтоване упереджене ставлення до вакцинації дітей. Чи потрібні щеплення дітям? У цій статті ми зібрали всю необхідну інформацію про щеплення: навіщо вони потрібні, яку користь приносять, коли і від чого потрібно щепити дитину.

Необхідність вакцинації для дитини

Організм дитини постійно наражається на небезпеку зараження вірусами, бактеріями. У дорослої людини при потраплянні в організм небезпечних мікробів активується імунна система. Однак у дітей імунітет тільки формується, тому захисних сил організму може бути недостатньо для ефективної боротьби з інфекціями. Дитячі щеплення є одним з найбільш ефективних способів профілактики інфекційних захворювань і помічниками в боротьбі з інфекціями.

Що таке вакцина? Це препарат, який імітує інфекцію, і на відміну від справжнього збудника хвороби, є безпечним для здоров’я. Після його введення активується імунна система: для боротьби з потенційним «ворогом» виробляються антитіла, таким чином, в організмі дитини формується специфічний імунітет (стійкість до конкретного типу інфекції). Наприклад, щеплення від грипу ефективне тільки у відношенні збудників грипу, але не дає захист від багатьох простудних захворювань.

Головні переваги щеплень дітям:

 • у випадку з деякими захворюваннями (поліомієліт, правець) вакцинація є єдиним засобом захисту;
 • у разі зараження небезпечною інфекцією, від якої дитина отримала щеплення, захворювання протікатиме легше, ризик ускладнень зводиться до мінімуму;
 • сучасні вакцини для дітей безпечні, не такі токсичні і мають значно менше ускладнень, ніж, антибіотики, які використовують, наприклад, у лікуванні коклюшу;
 • ймовірність ускладнень після вакцинації набагато нижча за ризик ускладнень тих захворювань, проти яких вона проводиться;
 • завдяки вакцинації формується колективний імунітет, який у деяких ситуаціях відіграє вирішальну роль у протистоянні смертельним захворюванням (так було з віспою, так само зараз у всьому світі продовжують боротися з коронавірусною інфекцією COVID19).

Протипоказання до вакцинації

Всі протипоказання до щеплення у дітей можна розділити на такі групи:

 • · наявність факторів, які підвищують ризик серйозних ускладнень після вакцинації;
 • · наявність факторів, які можуть створювати труднощі з визначенням причин ускладнень після вакцинації, якщо такі настануть.

Справжні протипоказання до вакцинації бувають:

 • абсолютні (постійні);
 • відносні (тимчасові).

До абсолютних протипоказань до щеплення є важкі імунодефіцитні стани, пригнічений імунітет, онкологічні захворювання, а також, якщо після першої дози вакцини у дитини були серйозні ускладнення, сильна реакція. Такі протипоказання зустрічаються вкрай рідко – у 1% дітей.

До відносних протипоказань відносять гострі інфекційні та інші захворювання, періоди загострення хронічних хвороб. У таких ситуаціях вакцинацію відкладають до настання сприятливого періоду (зникнення симптомів, нормалізації температури).

Від стану здоров’я малюка на момент щеплення залежить те, наскільки легко і благополучно пройде вакцинація, тому на прийомі у педіатра потрібно повідомити лікаря, якщо у дитини є симптоми застуди, про перенесені нещодавно захворювання.

Побічні реакції на щеплення

Побічний ефект у післявакцінаційний період – це нормальна реакція організму. Реакції можуть бути:

 • місцеві – зміна шкірних покривів безпосередньо в місці уколу (почервоніння, ущільнення, болючість);
 • загальні – деяке погіршення самопочуття, підвищення температури.

Щеплення – це чужорідний геном, який зустрічає опір з боку імунної системи дитини, і не завжди процес вироблення імунітету відбувається легко і непомітно. Подібні реакції показують, що організм бореться, імунітет формується.

Більш за все викликає побоювання у батьків ризик важких ускладнень після щеплення (сильна алергічна реакція). Однак ймовірність серйозних ускладнень мінімальна (1 на 1-2 млн. випадків), а користь від щеплення значно перевищує ризик негативної реакції.

Таблиця щеплень для дітей

У кожній країні діє свій календар щеплень, який складається з урахуванням регіональних особливостей, які визначають ймовірність розвитку тих чи інших захворювань, а також фінансових можливостей держави. В Україні всі обов’язкові щеплення дітям проводяться безкоштовно.

Щеплення до 1 року
1 доба3-5 доба2 місяця4 місяця6 місяців12 місяців18 місяців6 років14 років16 роківДорослі
Гепатит B1 доза2 доза3 доза
Туберкульоз1 доза
Кір, паротит, краснуха1 доза2 доза
Дифтерія, правець1 доза2 доза3 доза4 доза5 доза6 дозаПовторювати кожні 10 років
Коклюш1 доза2 доза3 доза4 доза
Поліомієліт1 доза2 доза3 доза4 доза5 доза6 доза
Гемофільна інфекція1 доза2 доза3 доза

Щеплення новонародженому (від гепатиту В) роблять вже в пологовому будинку. Подальша обов’язкова вакцинація (щеплення в 2 місяці, півроку і пізніше) проводиться в медустанові за місцем проживання (реєстрації декларації з педіатром).

Які ще щеплення рекомендується зробити дитині?

Крім обов’язкової вакцинації, є цілий ряд профілактичних щеплень, які допомагають захистити малюка від інфекцій. І, незважаючи на те, що вони не включені до Національного календаря щеплень, вони грають важливу роль у формуванні, як індивідуального імунітету дитини, так і колективного імунітету в дитячих садках, школах. До них відносять щорічні сезонні щеплення, рекомендовані педіатрами напередодні настання холодів: від грипу, пневмонії.

У Європі у списку обов’язкових вакцинацій є також щеплення від вітряної віспи, гепатиту А, менінгококової інфекції, папіломавірусу. У нас держава не забезпечує можливість безкоштовної вакцинації до даних інфекцій, але тепер батьки, які хочуть максимально захистити свою дитину від хвороб, можуть вакцинувати її в клініці Amel Smart, де використовуються виключно якісні, сертифіковані вакцини зарубіжних виробників. Перед щепленням дитина проходить обов’язковий огляд педіатра, а після вакцинації протягом півгодини перебуває під наглядом лікаря.