Перший похід до стоматолога – як підготувати дитину

Перший похід дитини до дитячого стоматолога – подія, під час якої закладається майбутнє ставлення малюка до здоров’я зубів. Від того, як пройде зустріч дитини з лікарем, знайомство зі стоматологічними процедурами, залежить те, як ставитиметься вона до лікування – зі страхом чи спокійно, з довірою до лікаря. Багато в чому результат зустрічі залежить від лікаря, але не менш важливо з яким настроєм прийде до клініки маленький пацієнт. У цій статті ми розповімо, як правильно підготувати дитину до походу до стоматолога, якщо це буде її перший досвід у лікуванні зубів і якщо минулий досвід залишив у малечі неприємні враження.

Ідеальний перший візит до стоматологічної клініки

Завдання дорослих – докласти всіх зусиль, щоб перший візит до дитячої стоматології не асоціювався зі страхом, неприємними відчуттями, а навпаки, допоміг сформувати у дитини позитивне враження, довіру до лікаря. З цієї причини наші фахівці рекомендують у перші відвідини стоматологічної клініки не планувати лікувальних маніпуляцій. Потрібно дати дитині можливість освоїтися, познайомитися з лікарем та помічником, відчути доброзичливе ставлення персоналу.

Добре, якщо це буде не просто кабінет приватного стоматолога, а спеціалізована дитяча стоматологія (дитяче відділення стоматології), де є ігровий куточок або ігрова кімната. Нехай малюк проведе за іграми трохи часу, тоді можете бути впевнені, що він запам’ятає відвідування лікаря як захоплюючу пригоду.

Як готувати дитину до зустрічі зі стоматологом?

Поради, як правильно підготувати дитину до відвідування стоматології, пропонують фахівці клініки Amel Smart.

Рекомендації батькам малюків

  • 1
    Не потрібно в деталях описувати дитині майбутні процедури. Але при цьому слід чесно відповідати на дитячі запитання. Наприклад, можна розповісти малюкові про шкідливі бактерії, і що добрий лікар стоматолог допоможе врятувати від них зуби.
  • 2
    Для наочності можна пограти з малюком у стоматолога, полікувати зуби улюбленим іграшкам та подивитися разом мультфільми, де один з героїв – добрий лікар.
  • 3
    При плануванні візиту до клініки потрібно вибрати ті години, коли дитина бадьора і в хорошому настрої. Це важливо, бо якщо дитина втомлена, хоче спати, вона вередує, і візит до стоматолога навряд чи буде вдалим.
  • 4
    Не треба робити події з візиту до стоматології. Якщо ставитися до запланованого лікування, як до буденної справи, це позбавить дитину зайвих тривог і хвилювань.
  • 5
    Не можна згадувати про власні страхи, тим більше розповідати дитині про те, яким невдалим і болючим був ваш перший візит до стоматолога.
  • 6
    За 1,5-2 години до прийому потрібно обов’язково погодувати малюка.
  • 7
    Лікування зубів зовсім маленьким дітям краще проводити у присутності батьків. Тоді дитина почуватиметься у безпеці та спокійно сприйматиме все, що відбувається.

Часто батьки питають, як переконати дитину не боятися (бути спокійною), але при цьому самі дуже хвилюються і переживають. Діти тонко відчувають настрій батьків і переймають його тому, насамперед ви самі маєте бути спокійними, налаштованими позитивно.

Як підготувати дитину 5-8 років

  • 1
    Потрібно прямо розповісти, у чому полягає робота стоматолога.
  • 2
    Не можна брехати, що дитина нічого не відчує. Краще чесно сказати, що під час процедури може бути трохи неприємно, але це дурниці навіть у порівнянні з уколами.
  • 3
    Корисною буде думка друзів дитини, авторитетних дорослих. Почувши від них, що боятися нема чого, а лікувати зуби не боляче, дитина сама постарається подолати свої страхи.
  • 4
    Ще значніший індивідуальний приклад. Якщо батьки відповідально ставляться до здоров’я зубів, регулярно відвідують стоматологію, вчасно лікують зуби, то дитина сприйматиме візит до стоматолога як норму.
  • 5
    Можна запланувати після стоматології похід до кінотеатру чи в зоопарк. В очікуванні приємної події дитина менше думатиме про майбутнє лікування зубів.

Що робити, якщо дитина вже має поганий досвід лікування зубів

Не завжди є можливість підготувати малюка до першого знайомства зі стоматологією. Інколи діяти доводиться терміново, і спонтанний візит до стоматолога може залишити незабутній болючий слід у пам’яті дитини. Саме так з’являються дитячі страхи. Коли дитина панічно боїться стоматологічного крісла, одна згадка про лікування зубів може викликати в неї істерику. Але вихід є у будь-якій ситуації.

Якщо вже був негативний досвід знайомства зі стоматологією, потрібно:

  • 1
    Під час запису на прийом попередити про це дитячого стоматолога. Хороший фахівець має підготовку та досвід спілкування з такими дітьми, тому знайде спосіб розрядити обстановку, налагодити з дитиною контакт.
  • 2
    Вибрати лікаря іншої статі (наприклад, якщо перший невдалий досвід стався з лікарем чоловіком, краще записатися на прийом до м’якої та делікатної стоматологині, і навпаки).
  • 3
    Надати великому дитячому страху смішної форми. Сильний психологічний прийом у боротьбі зі страхами – попросити дитину намалювати лікаря, який провів неприємну процедуру. Коли малюнок буде готовий, можна додати в нього забавні деталі, наприклад, намалювати смішні окуляри, збільшити розмір вух та ін. І на завершення підбити підсумок, що більше ви до такого лікаря точно ніколи не підете.

У деяких випадках, якщо дитина не може заспокоїтись, а лікування не терпить зволікання, застосовується седація – лікування уві сні. У дитячій стоматології використовується інгаляційна седація. Газ розслабляє та заспокоює, дитина занурюється у легкий сон, що допомагає їй уникнути стресу під час лікування.

Заборонені фрази перед візитом до стоматолога

Багато батьків у прагненні заспокоїти дитину перед лікуванням зубів, використовують фрази, які згодом можуть мати зворотний ефект. Щоб ви не припускалися подібних помилок, ми розповімо, чого не варто говорити дитині перед відвідинами стоматолога.

«Доктор просто подивиться»

Якщо планується лікування чи інші процедури, дитина отримає стрес, а ви втратите її довіру. Краще чесно та доступно відповідно до віку розповісти про майбутні процедури. Наприклад, малюкові можна розповісти, що лікар почистить його зубки, промиє їх корисною водою та заклеїть спеціальним клеєм (поняття «пломба» для дитини ще дуже складне).

«Ти нічого не відчуєш»

Фраза неправдива, тому намагайтеся її уникати. Дитина обов’язково відчує і смак ліків, і бризки води та інші маніпуляції.

«Не даси полікувати зуб, зроблю тобі укол»

Залякування не лікують страх, а посилюють його, тим більше якщо загрози пов’язані з конкретними медичними маніпуляціями. Важливо пам’ятати, що у дітей теж трапляються погані дні, тому якщо малюк категорично проти походу до стоматологічної клініки, краще перенести прийом на інший день.

«Той лікар був поганий, ходімо до іншого»

Критикувати лікарів не можна, навіть якщо перший досвід лікування зубів залишив у дитини неприємний осад. Можна на противагу неприємним враженням малюка поставити позитивні сторони нового лікаря.

Навіть якщо ви врахували всі особливості підготовки дитини до відвідування стоматології, слід не забувати і про правила поведінки під час візиту до клініки:

  • 1
    Не панікуйте, якщо дитина під час маніпуляцій скрикне. Вона отримує нові відчуття, деякі з них можуть бути не дуже приємними, та здебільшого – просто неочікуваними. Тому цілком природно, що дитина від несподіванки може емоційно відреагувати на кислий і гіркий присмак ліків, вібрацію бормашини. Це не привід вбігати до кабінету стоматолога, заважаючи лікареві працювати та лякаючи дитину своєю реакцією.
  • 2
    Не заважайте лікарю налагодити контакт з дитиною, не втручайтеся. Дозвольте малюку самостійно відповідати на запитання лікаря, а лікареві – робити свою роботу.
  • 3
    Відкладіть усі питання до кінця візиту. Дитина не має великого запасу терпіння, тому дуже важливо, щоб лікар якнайшвидше закінчив усі лікувальні процедури. Тільки після цього ви можете спокійно поговорити зі стоматологом.