Герметизація фісур: як проходить процедура і коли вона необхідна

Причина ураження карієсом молочних зубів аналогічна етіології захворювання у дорослих – це карієсогенні бактерії. Але небезпека хвороби у дитячому віці набагато вища, тому що молочні та ще не зміцнілі постійні зуби у дитини легко піддаються впливу патогенної мікрофлори і швидко руйнуються. Тому в сучасній дитячій стоматології все більше уваги приділяється профілактичним методикам, спрямованим на боротьбу з карієсом шляхом створення несприятливих умов для його розвитку та підвищення захисних властивостей емалі. Один з таких методів – герметизація фісур у дітей. У цій статті ми розповімо про цей популярний і дуже ефективний метод профілактики карієсу, про те, у яких випадках його застосовують і яким чином він допомагає зберегти дитячі зуби здоровими.

Що таке герметизація фісур зубів і з якою метою вона проводиться дітям

На поверхні жувальних (бічних) зубів є нерівності (виступаючі частини і поглиблення). Такий рельєф молярів має важливе функціональне значення, оскільки він дозволяє нам ретельно пережовувати їжу. Однак є і негативний момент у такій будові бічних зубів – це високий ризик розвитку карієсу на даній ділянці. Справа в тому, що в поглибленнях молярів застряють або налипають залишки їжі, видалити які дуже важко, а в деяких випадках неможливо. Таким чином, на оклюзійній поверхні бічних зубів утворюється ідеальне середовище для карієсогенних мікроорганізмів.

Для вирішення цієї проблеми і було розроблено нову лікувально-профілактичну методику – запечатування фісур у дітей. Суть методу полягає в заповненні глибоких борозенок спеціальним матеріалом, що містить фтор. Процедура вирішує відразу кілька завдань:

 • створює на оклюзійній поверхні бічних зубів захисний шар, який перешкоджає проникненню бактерій (захищає премоляри і моляри від карієсу);
 • зменшує рельєфність зубів, що спрощує гігієну;
 • зміцнює зуби за рахунок іонів фтору, що містяться в герметику.

Герметизація фісур – високоефективний метод профілактики карієсу. Всього за 10-20 хвилин, які займає запечатування одного зуба, забезпечується тривалий захист від руйнівної дії бактерій на найбільш вразливій ​​частині жувальних зубів. Процедура абсолютно безболісна, тому не страшна для дитини будь-якого віку.

Герметизація дитячих зубів: рекомендації і протипоказання до процедури

Карієс особливо небезпечний для молочних і постійних зубів, які щойно прорізалися, оскільки вони мають недостатньо міцну емаль. Саме карієс є головною причиною передчасного випадання тимчасових зубів у дитини, і як наслідок, неправильного росту постійних зубів і різних патологій прикусу.

Такі методи, як запечатування фісур, допомагають зберегти здоровими молочні та постійні зуби у дитини.

Коли рекомендується герметизація фісур у дітей?

 • 1
  Незавершена (недостатня) мінералізація жувальної поверхні молярів (премолярів).
 • 2
  Наявність глибоких і дуже вузьких борозенок, де постійно накопичуються залишки їжі, які неможливо видалити, використовуючи звичайні засоби гігієни.
 • 3
  Маленький термін після прорізування постійних зубів.

Протипоказання до герметизації дитячих зубів:

 • досить широкий простір на рельєфній поверхні, немає виражених глибоких фісур, отже вони менш схильні до утворення нальоту і досить легко очищаються в процесі звичайного чищення зубів;
 • неповне прорізування зуба;
 • зуб уражений карієсом.

Як зрозуміти, чи потрібна вашій дитині герметизація фісур? Визначити це може тільки стоматолог. Коли у дитини повністю прорізуються моляри, потрібно обов’язково записатися на консультацію до стоматології. Лікар огляне ротову порожнину дитини, оцінить стан зубів і їх схильність до карієсу і дасть рекомендації щодо профілактики захворювання і гігієни.

Герметизація фісур молочних і постійних зубів у дітей на 90% знижує ризик інфікування карієсом, але тільки за умови регулярної та правильної гігієни ротової порожнини!

Герметизація молочних і постійних зубів у дітей в стоматології

Перед проведенням процедури герметизації обов’язково проводиться видалення нальоту з поверхні зуба з використанням спеціальних щіток і пасти, професійне чищення піскоструминним методом.

Етапи запечатування фісур:

 • 1
  Ізоляція зуба з метою збереження його від попадання слини.
 • 2
  Механічна обробка рондофлексом.
 • 3
  Антисептична обробка.
 • 4
  Протруювання тканин зуба кислотою.
 • 5
  Видалення кислоти під напором води. Сушка оброблюваної поверхні.
 • 6
  Внесення герметика.
 • 7
  Полімеризація матеріалу для герметизації фісур під впливом УФ-променів.
 • 8
  Тестування правильності змикання щелеп і шліфування проблемних ділянок.
 • 9
  Полірування моляра до гладкості (гладкі поверхні менш схильні до утворення нальоту).
 • 10
  Фторування (зуб обробляється фторвмісним гелем).

У дитячій стоматології для герметизації фісур використовуються рідкотекучі герметики, які випускаються у зручному для роботи шприці-ручці. Такий матеріал легко наноситься і повноцінно заповнює всі поглиблення на жувальній поверхні моляра.

Після запечатування фісур дитина, як і раніше, має бути під постійним наглядом у стоматолога. Рекомендується проходити огляд у клініці кожні 3 місяці. Це дозволить контролювати стан зубів, виявити ризик розвитку карієсу і вжити профілактичних заходів або виявити карієс на ранній стадії і провести лікування з мінімальною шкодою для здоров’я зубів.

Переваги запечатування фісур дитячих зубів

Карієс дуже швидко розвивається в молочних зубах і може призвести до їх руйнування і передчасного видалення. Оскільки тимчасові зуби відіграють ключову роль у формуванні зубного ряду і розвитку зубощелепного апарату, їх передчасна втрата може обернутися для дитини різними порушеннями прикусу, дефектами мови, порушенням жувальної функції. Герметизація дозволяє зберегти молочні зуби здоровими до тих пір, поки не настане час для природного поновлення зубного ряду.

Які ще переваги має герметизація фісур молочних зубів?

 • Завдяки іонам фтору зуби стають резистентними до бактерій карієсу на тривалий час.
 • Оскільки процедура абсолютно безболісна, не вимагає використання бормашини, у дітей після неї залишаються тільки приємні враження. Це впливає на загальне ставлення дитини до стоматології, лікування зубів.

Останнім часом стоматологи визначають збільшення випадків розвитку карієсу у дітей. Герметизація фісур дитячих зубів підходить дітям віком від 2-3 років. Завдяки цій процедурі можна надовго захистити дитячі зуби від карієсу, отже уберегти дитину від неприємних відчуттів і зубного болю.