Флюс і абсцес: причини, діагностика

Запалення в під’ясневої та підокісної щелепної області з утворенням гнійного мішечка (абсцесу) називається одонтогенним періоститом або флюсом. Найчастіше флюс щоки є ускладненням захворювання зубного кореня, проявляється на тлі запущеного карієсу.

Періостит починається з невеликого набряку і терпимого болю в області зуба, який став причиною запалення. Однак запальний процес швидко прогресує і вже за 1-2 дні розвивається гнійне запалення тканин зі значним збільшенням набряку і гострим пульсуючим болем, що розповсюджується на скроню і вухо.

Турбує флюс – що робити?

Отже, ви запідозрили, що у вас флюс зуба: що робити, які заходи вжити? Відповідь може бути тільки одна: негайно звертайтеся до лікаря! Періостит – це серйозний запальний процес, контролем та лікуванням якого повинен займатися тільки лікар-стоматолог.

У клініці Amel Smart Clinic ми часто приймаємо пацієнтів з флюсом. Найчастіше – в абсесуючій формі. При цьому, попередити перехід запалення в останню стадію, коли спостерігається утворення гнійного мішка і потрібне хірургічне лікування, можна. Для цього необхідно звернутися до стоматолога вже при перших симптомах.

Як не пропустити перші ознаки флюсу, як усунути його на ранніх стадіях і якщо ви сильно затягли зі зверненням до лікаря, як лікувати флюс у дитини та що зробити, щоб полегшити біль – розповімо в цій статті.

Причини розвитку флюсу

Запалення може розвинутися внаслідок:

  • патологій навколозубних тканин і зубного нерва (запущений карієс, гінгівіт, періодонтит, пульпіт);
  • ускладнення тонзиліту та ангіни;
  • травми ясен і щелепи;
  • ускладнення після видалення зуба;
  • запальне ураження ясенної кишені та ін.

У більшості випадків причиною служить каріозне пошкодження зуба, яке не отримує своєчасного лікування. Через отвір в зубі інфекція проникає в глибокі внутрішні тканини, що призводить до розвитку пульпіту – хворобливого запалення нервів.

При відсутності лікування нерви відмирають і зуб більше не болить. Однак інфекція продовжує розвиватися, проникаючи все глибше в тканини та, зрештою, провокує флюс.

Відзначимо, що флюс після видалення зуба, травматичних ушкоджень, потрапляння бактерій в кишеню між зубом і яснами зустрічається рідше.

Симптоми й небезпека флюсу

Періостит – це лише перша з трьох стадій запалення щелепи. Основні його симптоми:

  • ниючий зубний біль постійного характеру, який посилюється при постукуванні по зубу або натисканні;
  • набряк навколозубних тканин;
  • припухлість щоки;
  • іноді – температура.

Починати лікування флюсу потрібно негайно, інакше процес запалення переходить в стадію абсцесу.

Набряк переростає в нарив. Він розташовується в білякореневій зоні, виглядає як шишка з можливим почервонінням і білим гнійників (прищем). Поступово інфекція проникає в кісткові та м’які тканини. Відчувається біль, підвищується температура.

Без лікування флюс на цьому етапі стає небезпечним. По-перше, безконтрольний прорив дозрілого гнійного мішка може привести до того, що гній потрапляє в організм, провокуючи ускладнення.

По-друге, якщо інфекція призводить до відмирання сполучних тканин зуба (пульпи), біль стихає і пацієнт може припинити лікування. Патологія при цьому продовжує розвиватися і може перейти в стадію флегмони. На цьому етапі гнійне запалення сильно поширюється: флюс на яснах перетікає на лицьові м’язи, на губи та підборіддя.

У запущених випадках захворювання ускладнюється поширенням інфекції організмом, її генералізації в головному мозку або серці, що може привести до смерті.

Діагностика

Діагноз «періостит» може поставити тільки лікар-стоматолог. При виявленні первинних ознак, таких як підвищена чутливість зуба, біль і набряк навколозубних тканин, ми рекомендуємо негайно звернутися до лікаря для діагностики.

Зауважимо, що якщо в роті розвивається одонтогенний (похідний від зуба) періостит, то зубний ряд практично завжди включає зруйнований зуб, який і є причиною флюсу у дорослих та дітей.

Для підтвердження діагнозу доктор:

  • проводить ретельний огляд;
  • пальпує і постукує по зубу, біля якого розвивається флюс;
  • проводить рентген, який дозволяє оцінити стан причинного зуба, сусідніх зубів, окістя і щелепи.

Лікування одонтогенного періоститу

Те, як вилікувати флюс, залежить від стадії запалення.

  • Терапія на першій стадії дозволяє зберегти причинний зуб і обійтися протизапальним лікуванням і полосканнями антисептиком в домашніх умовах.
  • На другій стадії призначається, також, хірургічне втручання. Стоматолог-хірург робить один короткий безболісний надріз, щоб випустити гній. Ротова порожнина обробляється антисептиками. Призначається курс антибіотиків, зазвичай до 3-5 днів.
  • Для лікування періоститу на третій стадії потрібно більш серйозне хірургічне втручання, чистка м’яких і кісткових тканин.

Причинний зуб після флюсу третьої стадії видаляється.

Зазвичай в перші пару днів після хірургічного лікування зберігаються неприємні відчуття і підвищена температура тіла (якщо вона спостерігалася). Однак, прояви запалення поступово слабшають. Стабільна динаміка одужання відзначається вже на 3-5 день.

Після хірургічної терапії найчастіше призначаються полоскання теплими розчинами соди або фурациліну до зникнення симптомів. Якщо сильний набряк (НЕ шишка) не зменшується протягом трьох діб, необхідно негайно звернутися до стоматолога для повторної консультації.

Ущільнення тканин – шишка, може проходити досить довго.

Лікування флюсу вдома небезпечне

У нашій практиці зустрічалися випадки запущеного періоститу, який розвинувся внаслідок некоректного домашнього лікування. Іноді самолікування призводило до невідкладної операції.

Питання “як позбутися від флюсу” необхідно ставити тільки професійному стоматологові. Самодіагностика і невірно підібрані антибіотики, в кращому випадку, не принесуть результату і запалення перейде в ускладнену форму.

У гіршому, лікування народними засобами призведе до різкого погіршення стану. Так, деякі з наших бабусь любили гріти флюс. А від тепла гній поширюється на здорові тканини значно швидше.

Самостійна спроба проколоти нарив може привести до його поширення вглиб тканин, що призводить до ускладнень та навіть смерті.

Як самостійно полегшити стан: поради стоматологів Amel Smart Clinic

Самолікування флюсу категорично не рекомендується. А ось уповільнити розвиток патології, зняти первинну набряклість і полегшити стан до візиту у лікарню  (якщо проблеми почалися, наприклад, пізно увечері) цілком можливо.

Отже, чим полоскати флюс в домашніх умовах:

  • 1
    розчин солі + соди: по 1 ч.л. на 200 мл води;
  • 2
    спиртова настоянка календули: 1 ч.л. на 1 ст. води;
  • 3
    настій шавлії та зеленого чаю: 1 ч.л. суміші трав на 1 ст. окропу. Настоювати до 30 хвилин;
  • 4
    м’ята + меліса, залити окропом. Настоювати до 4 годин.

Для полегшення болю можна використовувати звичні для вас знеболювальні препарати. АЛЕ! Їх не можна приймати безпосередньо перед процедурою. Крім того, до і після розтину нариву забороняється приймати аспірин.

Лікування флюсу у дітей

Клінічна картина і видалення флюсу у дітей мало чим відрізняється від періоститу дорослих. У більшості випадків флюс стає наслідком каріозних пошкоджень зубів. Також, він виникає на тлі неправильного прорізування зубів, що викликає запалення ясен.

Процедура лікування майже така ж, як і у дорослих. За винятком того, що перед тим, як прибрати флюс зуба, молочний причинний зуб майже завжди видаляють.

Лікування флюсу у вагітних

Лікування періоститу у вагітних відрізняється особливим підбором медикаментів. Стоматолог підтверджує діагноз і, якщо буде потрібно, розкриває гнійник, знеболюючи ясна за допомогою спеціалізованих нешкідливих анестетиків.

Далі призначається полівітамінна терапія і фізіотерапія для того, щоб рана після надрізу або видалення зуба затягувалася швидше. В крайньому разі може бути призначено антибіотик місцевої дії.

Таким чином, у вагітних флюс проходить повільніше, проте ризик для розвитку плода зводиться до мінімуму.