Стоматит: симптоми, лікування, види

Стоматит в порожнині рота – це запалення слизових оболонок губ, щік, язику, ясен, неба, горла. Він може виникати на фоні групи захворювань з різним походженням і симптоматикою. Ураження слизової може бути як самостійним недугом, який розвинувся на фоні ослабленого імунітету, так і стати ускладненням інших патологій – кору, скарлатини, грипу і т.д.

Стоматит регулярно турбує кожного п’ятого жителя України. В основному, це діти та молоді люди у віці від 8-ми до 26-ти років.

Майже у половини пацієнтів гострий стоматит, що часто супроводжується гінгівітом (запаленням ясен), перетікає в хронічну форму з регулярними рецидивами.

Попри те, що стоматит – не рідкість, лікарі настійно не рекомендують займатися самодіагностикою і лікуванням. Запалення має безліч різних проявів і симптомів, а головне – може провокуватися різними збудниками, для усунення яких використовуються свої терапевтичні методи. Крім того, мукозит ротової порожнини легко переплутати з іншими захворюваннями, наприклад хейлітом (запалення губ) через схожу симптоматику.

Однак, вміння розпізнати перші ознаки стоматиту і вчасно звернутися до лікаря – запорука швидкого та успішного лікування!

Отже, як зрозуміти, що у вас стоматит?

Що викликає запалення?

Які види стоматиту бувають і як лікувати кожен з них?

Чи заразний стоматит?

Чи потрібна профілактика стоматиту?

На ці та інші питання ми відповімо далі в статті.

Як зрозуміти, що у вас стоматит

Характерні симптоми стоматиту у дорослих і дітей:

  • наявність хворобливих утворень в роті: червоних одиночних виразок з білим плівковим центром;
  • почервоніння та набряк слизової в ураженій області;
  • гострий постійний біль;
  • збільшене виділення слини;
  • може розвинутися кровоточивість ясен і виникнути неприємний запах з рота;
  • може спостерігатися білий або жовтуватий наліт на слизовій;
  • в гострій формі виникає лихоманка та збільшуються лімфовузли.

У дорослих клінічні прояви стоматиту виражені не так яскраво, як у дітей. Зазвичай, хвороба проявляється виразковим ураженням слизової губ, щік, ньобу та ясен, які заподіюють дискомфорт, біль і не дають нормально пережовувати їжу. Те, в наскільки гострій формі буде протікати стоматит у дорослих, залежить від причин і збудника захворювання, ресурсів організму й того, наскільки швидко та коректно було призначено лікування.

Причини виникнення стоматиту

Якщо говорити в цілому, то причини запального ураження слизової у дорослих пов’язані з несприятливим впливом вірусів, бактерій, збудників інфекційних захворювань, що ведуть до виникнення хворобливих ділянок в ротовій порожнині.

Розмноження патогенної мікрофлори в роті передбачає наявність додаткових чинників, що провокують розвиток захворювання. При відсутності будь-яких відхилень у стані здоров’я, бактерії, які постійно перебувають в порожнині рота, ніяк себе не проявляють.

Фактори, які можуть спровокувати стоматит в роті у дорослих:

  • Розбалансування харчування та дефіцит заліза, вітамінів групи В, цинку та інших корисних речовин.
  • Травми в роті: хімічний або термічний опік, прикушування, рана, залишена осколком зуба, пошкодження твердою їжею і т.д. Найчастіше такі травми практично не турбують людину, проте в сукупності з іншими негативними факторами можуть призвести до утворення стоматиту.
  • Порушення особистої гігієни. Рідка чистка зубів, несвоєчасне миття рук, вживання брудних фруктів, звичка гризти ручку, нігті та інше, порушення особистої гігієни можуть закінчиться стоматитом.
  • Протезування зубів. Цей фактор пов’язаний з попереднім, проте розглядається більш вузько й навіть має власну назву – “протезний стоматит”. Так, за статистикою, майже 70% людей з протезами стикаються з грибковим запальним ураженням слизової. Причина – недостатня та несистематична гігієна протеза. Поширеність протезного стоматиту корелює з кількістю нальоту на протезі. І це ще не все. Протезування з використанням неякісних або невідповідних матеріалів може спровокувати алергію з проявом у вигляді стоматиту.
  • Використання дешевої малоефективної зубної пасти.
  • Застосування сечогінних засобів або ліків, які знижують вироблення слини.
  • Хіміотерапія, променева терапія.
  • Стоматит може виникати на тлі зневоднення після тривалої лихоманки, діареї, втрати крові.
  • Патології імунодефіциту.
  • Гормональні сплески на тлі вагітності чи менопаузи.
  • Цукровий діабет.
  • Анемія.

Відзначимо, що причиною виникнення стоматиту часто виступає карієс. Скупчення бактерій на каріозних зубах провокує бактеріальне запальне ураження слизової. Тому для профілактики та лікування стоматиту лікарі рекомендують проводити регулярну чистку зубів в кабінеті стоматолога-гігієніста.

Також причиною розвитку стоматиту стають хронічні порушення роботи внутрішніх органів, контакт із зараженою людиною, прийом антибіотиків, алергія, переохолодження та інші фактори.

Залежно від типу збудника, розглядають окремі види стоматиту, які різняться за ознаками та методикою лікування.

Типи стоматиту

БактеріальнийВиявляється внаслідок впливу стрептококів або стафілококів з почервонінням слизової, а в некрозній формі – гнійним висипом.
Вірусний (герпетичний)Вірусний або герпесний стоматит – прояв вірусного захворювання, викликаного герпесом першого та другого типу. Симптоми проявляються майже відразу після потрапляння вірусу в організм. Це завжди бульбашки на слизовій, які лопаються через кілька днів. У важкій формі – рясний стоматит на язиці, під ним, на губах, щоках та ньобі з високою температурою.
Основними причинами вірусного стоматиту порожнини рота є знижений імунітет, а також зубний камінь і м’який наліт.
Грибковий (кандідозний)Збудник – грибок роду Candida. Супроводжується білим сирнистий нальотом на язиці та щоках, почервонінням слизової губ та язика. Плюс до цього – характерний стоматит на яснах, язику й т.д.
Факторами зараження можуть бути контакти з зараженими предметами, продуктами, тривала терапія антибіотиками, патології обміну речовин, дисбактеріоз, контакт із зараженим.
ПроменевийСтоматит ротової порожнини проявляється внаслідок променевої хвороби, також розвивається після хіміотерапії. Симптоми – ерозії в роті, потовщення окремих ділянок слизової.
ТравматичнийВиявляється появою хворобливих виразок на місці пошкодження (механічного, термічного або хімічного).
АлергічнийХарактерні прояви виникають на тлі алергії на ліки, засоби гігієни, стоматологічні матеріали, зубні протези.

Чим небезпечний стоматит

Діагностика та лікування відразу після виникнення перших симптомів роблять стоматит безпечним. Однак, найчастіше в силу суб’єктивних факторів дорослі пацієнти затягують зі зверненням до лікаря. Це призводить до того, що захворювання переходить в більш складну форму, супроводжується ускладненнями та переростає в рецидивуючий стоматит, тобто в хронічний.

Розглянемо основні форми стоматиту:

  • Катаральний стоматит. Найбільш “щадна” форма, яка відносно швидко та легко лікується. Їй притаманні характерні симптоми:
  • 1
    утворення окремих сіруватих цяток;
  • 2
    рясне виділення слини;
  • 3
    набряк слизової.

Однак, без терапії він через пару тижнів ускладнюється набряком язику та коричневим нальотом, а також може перейти в виразковий.

  • Ускладнений виразковий стоматит супроводжується поширенням ранок по всій порожнини рота, набряком, кровоточивістю ясен підвищенням температури до 37,5 °, болем в яснах. Якщо й в цьому випадку пацієнт не отримує ефективне лікування (наприклад, намагається впоратися засобами народної медицини), стоматит на щоці може перерости в великі виразкові ураження (до 6 см в діаметрі) з глибоким некрозом тканин, вкрай високою температурою та переходом в рецидивуючу форму.
  • Афтозний. Дуже поширена форма, яка супроводжується утворенням круглих хворобливих ерозій з червоним контуром. При відсутності своєчасного ефективного лікування може перейти в хронічну форму, яка складно піддається лікуванню.

Сучасні методи лікування стоматиту

Отже, що ми вже знаємо про стоматиті на язиці, губах, щоках і ньобі:

  • 1
    У хвороби завжди є збудник.
  • 2
    Є кілька типів збудника хвороби, які визначають симптоматику та спосіб лікування.
  • 3
    Якщо стоматит не лікувати, або лікувати неправильно, захворювання може перейти в складну або навіть хронічну рецидивуючу форму, яка складно піддається терапії.

Тому лікування стоматиту у дорослих і дітей обов’язково має бути комплексним. Сучасна методика лікування передбачає такі терапевтичні дії:

  • Усунення симптомів і збудника стоматиту порожнини рота.
  • Позбавлення від причин, що сприяють розвитку запалення.
  • Стимуляція та зміцнення імунної системи.
  • Профілактика рецидиву.

З цієї причини ми рекомендуємо звертатися до лікаря при перших же симптомах. Самолікування, лікування народними засобами можуть тільки погіршити хворобу. Тільки фахівець зможе провести коректну діагностику та сказати, як лікувати стоматит у конкретному випадку.

Розглянемо методику лікування докладніше на прикладі роботи стоматологів клініки Amel Smart.

Діагностика

Найчастіше для постановки діагнозу лікарю досить загальної клінічної картини. Проводиться огляд, збір анамнезу. Однак в окремих випадках, щоб зрозуміти, чим лікувати стоматит у роті, можуть знадобитися лабораторні методи діагностики або ж консультації суміжних фахівців.

Тільки після визначення характеру збудника, доктор може зрозуміти, як вилікувати стоматит в конкретному випадку та призначити терапію.

Медикаментозне лікування стоматиту

Комплексне лікування передбачає проведення загальної та місцевої терапії та грамотний підбір медикаментів. Їх вибір залежить від форми стоматиту й тяжкості перебігу захворювання.

Так, лікування афтозного стоматиту, потребує обробки уражених ділянок антисептичними та загоючими засобами, полоскання антисептиками й використання гелів протизапальної дії. При бактеріальній природі ураження, призначаються місцеві антибіотики, мазі та полоскання.

Вірусний або кандидозний стоматит лікується протигрибковими мазями для обробки слизової та протизапальними препаратами. Для лікування алергічного мукозиту додатково призначаються антигістамінні препарати.

У будь-якому випадку, доктор призначає препарати для імунізації, дія яких спрямована на зміцнення власних ресурсів організму для боротьби з захворюванням.

Отже, як вилікувати стоматит в роті у дорослих і дітей, який спосіб терапії буде максимально ефективний в конкретному випадку, скільки часу триватиме лікування може вирішити тільки професійний лікар-стоматолог після огляду та проведення лабораторної діагностики (якщо вона знадобиться).

В клініку Amel Smart щодня звертаються пацієнти зі стоматитом в різній формі, на початку хвороби чи на етапі ускладнень після тижнів самостійного лікування. У кожному з випадків правильна постановка діагнозу та грамотна терапія приносять відчутне полегшення стану пацієнтів вже з перших днів терапії.

Профілактика стоматиту

Отже, стоматит на губі – це захворювання, яке може бути спровоковано безліччю збудників. Повністю захиститися від нього не вийде. Однак, звести ризик до мінімуму – дуже просто.

Для цього потрібно дотримуватися простих правил догляду за порожниною рота:

  • регулярно та якісно чистити зуби, полоскати рот спеціальними засобами після кожного прийому їжі;
  • проходити професійну чистку зубів, прибирати зубний камінь та наліт 1 раз в 3 місяці;
  • своєчасно змінювати зубну щітку;
  • не пропускати плановий огляд стоматолога;
  • харчуватися збалансовано;
  • не запускати інфекційні захворювання та порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, не займатися самолікуванням.

Будьте здорові!