Проблеми при протезуванні
Протезування зубів – це безцінний винахід, який вплинув на якість життя багатьох пацієнтів стоматології. Адже що таке протезування? Це єдиний можливий спосіб заміщення втрачених зубів, який відновлює цілісність зубного ряду, а значить, повертає людям жувальну функцію, комфорт і гарну посмішку. У сучасному протезуванні зубів використовуються різні високоефективні методики, технології, якісні безпечні матеріали. За допомогою сучасних ортопедичних конструкцій можливе відновлення зубного ряду при адентії будь-якої складності. Однак за певних обставин після протезування пацієнт може зіткнутися з ускладненнями. У цій статті ми поговоримо про ризики у протезуванні та про те, як їх можна уникнути.
Які ускладнення виникають після протезування зубів?
Найчастіше після протезування зубів проявляються такі проблеми:
- біль, відчуття дискомфорту в роті;
- подразнення слизової, протезний стоматит;
- дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба;
- гальванічний синдром;
- пародонтит;
- розцементування і дестабілізація незнімних ортопедичних конструкцій;
- ушкодження, відколи облицювального матеріалу з коронок, протезів;
- поломка незнімних протезів
- непереносимість матеріалів ортопедичної конструкції.
Розповімо докладно про кожну проблему.
Дискомфорт від протеза
Ця проблема може виникнути внаслідок помилок при установці конструкції або в разі невідповідності зубного протеза розмірам, формі щелепи.
Про який дискомфорт може йти мова?
- 1протез заважає нормальному вимовлянню слів;
- 2постійно присутнє відчуття чужорідного тіла в порожнині рота;
- 3протез натирає контактні поверхні (слизову, ясна);
- 4підвищується слиновиділення.
Дискомфорт від носіння нового зубного протеза від декількох днів до 2 тижнів – це нормальне явище. Якщо неприємні відчуття в роті не проходять протягом тривалого часу, потрібно звернутися до стоматолога-ортопеда для корекції самої ортопедичної конструкції або виправлення помилок установки.
Протезний стоматит
Протезний стоматит є наслідком запального процесу, який розвивається в тканинах ясен під протезом.
Причиною запалення може бути:
- неправильна фіксація, надмірний тиск конструкції на ясна, через що в тканинах порушується кровообіг, з’являються пролежні, утворюються виразки, починається некротичний процес;
- цукровий діабет;
- тривалий прийом стероїдних, деяких антибактеріальних препаратів;
- низька якість гігієни порожнини рота.
У відповідь на запалення слизової можуть запалитися лімфовузли. Програма лікування протезного стоматиту буде залежати від його причин. якщо є така необхідність, проводиться корекція установки протеза. У межах профілактичного лікування ключовий момент – це правильна ретельна гігієна. Додатково може проводитися санація порожнини рота антисептичними препаратами.
Порушення функції скронево-нижньощелепного суглоба
Одним з найбільш неприємних і небезпечних ускладнень після протезування є порушення в роботі скронево-нижньощелепних суглобів. Зубощелепний апарат – це складна система, у якій величезну роль грає кожен зуб, лицьові м’язи і суглоби. Будь-яка проблема із зубами (зміщення, втрата одного/декількох зубів) підвищує навантаження на жувальні м’язи, що призводить до їх швидкої втоми, появи некомфортної напруги під час жування і при розмові. У результаті маємо посилення навантаження на скронево-нижньощелепні суглоби, дисфункцію суглобів.
Не помітити патологічні зміни неможливо, тому що при дисфункції суглоба у пацієнта з’являються характерні симптоми: хрумтить щелепа біля вуха при відкриванні/закриванні рота, при жуванні, щелепа болить і з’являється обмеження руху (не виходить широко відкрити рот або виникає обмеження при русі щелепи в одну сторону). При дисфункції ВНС больові відчуття не обмежуються тільки жувальним апаратом. Пацієнти скаржаться, що болить половина обличчя, шия, часто болить голова. Людина постійно відчуває себе втомленою.
Патологічні процеси у ВНС стають причиною розвитку інших патологій:
- бруксизма (сильне змикання зубів, скрегіт зубами уві сні);
- сутулість (через постійне напруження кивательних м’язів).
Як уникнути дисфункції скронево-нижньощелепних суглобів?
Найефективніший спосіб запобігти порушенню функції ВНС – це ретельна діагностика на етапі підготовки до протезування зубів. Для виявлення проблем у зубощелепному апараті проводиться спеціальне дослідження (так звана «ортопедична діагностика»), що дозволяє проаналізувати співвідношення нижньої щелепи до верхньої, правильність оклюзії зубів, роботу жувальних м’язів при змиканні щелепи. На підставі відбитка в спеціальному пристрої (артикуляторі) відтворюється рух нижньої щелепи пацієнта. Таке дослідження дає фахівцеві інформацію про стан всієї зубощелепної системи, дозволяє проводити точне протезування з урахуванням особливостей будови щелеп, зубного ряду, виключити ускладнення з боку скронево-нижньощелепного суглоба.
Гальванічний синдром
Якщо в зубопротезній конструкції присутній метал, дуже важливо, щоб саме з цього металу були виготовлені всі наступні протези зубів. Справа в тому, що різні метали мають різні електромеханічні характеристики, що може призвести до виникнення гальванічних струмів при контакті з електролітом (роль електроліту в порожнині рота виконує слина).
Симптоми гальванічного синдрому:
- 1поява кислого або металевого присмаку в роті, відчуття оскоми;
- 2зміна смакових відчуттів (наприклад, відчуття гіркоти при вживанні солодкого);
- 3відчуття печіння на слизовій тканині, язику;
- 4підвищення в’язкості слини, поява сухості;
- 5патологічні зміни слизової тканини – поява набряклості, почервоніння, відчуття оніміння;
- 6відчуття течії електричного струму в тканинах ясен, по зубах, язику або в області піднебіння;
- 7гіперчутливість ясен, язика;
- 8зміна кольору протезів (потемніння).
Гальванічний синдром викликає не тільки локальний дискомфорт в порожнині рота, а й може стати причиною загального погіршення самопочуття пацієнта.
Пародонтит (запалення навколозубних тканин)
Розвиток пародонтиту після протезування найчастіше пов’язаний з неправильним формуванням кукси під протез (без уступу) і неправильним вибором ортопедичної конструкції. У цьому випадку ясна набувають синюшного відтінку, починають кровоточити, набрякають, згодом починається рецесія ясенних тканин. Це, в свою чергу призводить до оголення неестетичного сірого краю ортопедичної конструкції, а також може мати неприємні наслідки для здоров’я самого зуба, адже запалення поширюється на всі навколозубні тканини, призводить до ураження і атрофії щелепної кістки, втрати зуба.
Відклеювання незнімної конструкції
Штучні зуби фіксуються за допомогою спеціальних стоматологічних цементів. Якісний цемент забезпечує надійність і стабільність фіксації. Однак бувають випадки, коли коронка починає хитатися, що говорить про розцементування або відклеювання ортоконструкціі.
Чому так відбувається?
- через великі навантаження на протез;
- внаслідок неправильної підготовки (обточування) зуба під коронку;
- якщо в опорному зубі є кілька невеликих або одна велика пломба (тоді пломби приклеюються до цементу і знімаються разом з коронкою);
- через велику довжину мостовидної конструкції;
- якщо використовувався цемент низької якості або з простроченим терміном придатності.
Відкол облицювання ортопедичних конструкцій
Зовнішній шар ортопедичних виробів виготовляють з кераміки. Завдяки облицюванню зубні протези, коронки виглядають як справжні зуби – натурально і естетично. Лицьовий шар досить міцний, і за умови якісного протезування і правильної експлуатації ортопедичні конструкції зберігають свій первинний вигляд і цілісність протягом багатьох років.
Відкол естетичного шару можливий з двох причин – помилки на етапі планування, виготовлення ортопедичної конструкції і порушення пацієнтом заборони на розколювання горіхів, розгризання кісток.
Якщо від коронки відкололася частина облицювального шару, у залежності від характеру і розмірів пошкодження виправити ситуацію можна двома способами:
- 1Замінити орто конструкцію.
- 2Відновити облицювальний шар, не знімаючи протез.
Поломка мостовидних ортопедичних конструкцій
Така неприємність може статися з тимчасовими пластмасовими і постійними штамповано-паяними виробами через інтенсивні навантаження. Головна причина – це технічні помилки на етапі моделювання та виробництва протеза. Що стосується штамповано-паяних конструкцій, то на сьогодні їх поломка відбувається вкрай рідко, тому що у виготовленні зубних протезів використовуються дуже міцні матеріали.
Якщо трапився розлом тимчасового пластикового протеза, великої проблеми не буде, адже його можна швидко замінити.
Індивідуальна непереносимість
Алергія може бути як на метал, так і на пластикові елементи ортоконструкціі.
У разі виникнення алергічної реакції пацієнти скаржаться на неприємне відчуття в роті:
- стають чутливими, сверблять ясна під протезом;
- відчуття печіння під коронкою;
- больові відчуття у протезному ложі;
- поява сухості в роті.
Причому чутливість слизової може бути як за наявності ознак запалення тканин, так і при повній відсутності зовнішніх симптомів запального процесу. Можуть з’являтися алергічні висипання навколо рота, ускладнене дихання та інші симптоми.
Непереносимість матеріалів, які використовуються у виготовленні зубних протезів – ускладнення, яке дуже рідко зустрічається в сучасній ортопедичної стоматології. У разі індивідуальної непереносимості кращим рішенням проблеми є заміна зубного протеза на виріб з інших матеріалів, які не викликають у пацієнта алергічної реакції.
З яких причин бувають ускладнення при протезуванні?
Більшість ускладнень можна запобігти ще на етапі підготовки до протезування, якщо знати основні причини цих проблем.
Пропонуємо вам розібратися, з яких причин виникають ускладнення після протезування:
- Недостатня підготовка – якщо перед процедурою протезування пацієнт відмовився від проведення необхідного лікування, лікувально-профілактичних, гігієнічних процедур (лікування карієсу, проф гігієна).
- Помилка в розмірах. Якщо при виготовленні або виборі типу ортопедичної конструкції або протеза було зроблено помилку, його носіння буде спричиняти пацієнтові неприємні відчуття.
- Непрофесійна, неякісна установка ортопедичної конструкції. У цьому випадку пацієнт може зіткнутися з різними проблемами – від скупчення залишків їжі в елементах протеза до розвитку запальних процесів у ротовій порожнині, поломки самого протеза.
- Алергія, імунна реакція організму на матеріали зубного протеза.
- Рухливість, переміщення зубів – призводить до зміщення зубопротезної конструкції.
- Низька якість гігієни порожнини рота після установки зубного протеза.
Гігієна порожнини рота після протезування
Щоб зберегти здорову і гарну посмішку мало просто вставити зуб. Потрібно ще подбати про ретельний догляд за порожниною рота і самими протезами. Гігієна – основа здоров’я зубів. Після установки зубного протеза вимоги до гігієни збільшуються, оскільки частинки їжі можуть застрягати в елементах ортопедичної конструкції, на стінках протеза накопичується наліт і таким чином створюється сприятливе середовище для бактерій – головних винуватців усіх хвороб зубів і ясен.
Догляд за незнімними протезами:
- 1регулярне чищення зубів (рекомендується не тільки вранці і ввечері, але і після кожного прийому їжі);
- 2полоскання спеціальними антисептичними препаратами;
- 3професійне чищення в стоматології раз на 3 місяці.
Догляд стане набагато простішим, якщо придбати іригатор – апарат, який ефективно вимиває залишки їжі у важкодоступних ділянках порожнини рота і абсолютно безпечний для протезів.
Правила догляду за знімними протезами:
- після кожного повноцінного прийому їжі або перекусу протез потрібно зняти і промити під проточною теплою водою;
- вранці і ввечері протези, так само як і зуби, потрібно чистити (для цього використовується зубна щітка з м’якою щетиною і спеціальна паста для протезів);
- з метою профілактики скупчення нальоту зубний протез рекомендується замочувати в спеціальному розчині на 10-20 хвилин після кожного чищення;
- час від часу необхідно здавати зубний протез на чищення до стоматології;
- зберігати знімні ортопедичні конструкції потрібно в чистій воді або спеціальному розчині для зберігання протезів.
Знімні зубні протези нового покоління, виготовлені з високоякісних полімерів, настільки комфортні, що їх можна не знімати на ніч.
Як уникнути проблем після протезування: рекомендації Amel Smart
- 1За наявності алергії, індивідуальної непереносимості матеріалів, препаратів, обов’язково повідомте про це лікаря перед протезуванням.
- 2Відповідально підходьте до вибору клініки, якій ви довіряєте протезування зубів.
- 3Не нехтуйте рекомендаціями наших лікарів з приводу лікування карієсу, підготовки зубів перед протезуванням. Особливо важливо вилікувати зуби, які повинні стати опорою для майбутніх протезів. На жаль, в інших стоматологічних закладах є фахівці, які готові закрити очі на стан опорних зубів, незважаючи на те, що підготовка усуває всі можливі осередки інфекції в порожнині рота і істотно знижує ймовірність ускладнень після протезування.
Вибір клініки часто має вирішальне значення. Від якості оснащення стоматології, рівня підготовки фахівця, якості матеріалів, використовуваних у протезуванні, залежить і кінцевий результат. Amel Smart – це сучасна стоматологія, де використовуються передові технології 3D діагностики, найефективніші методики знімного і незнімного зубного протезування, а також найефективніший спосіб реконструкції зубного ряду – протезування зубів на імплантатах. Моделювання та виготовлення протезів ми здійснюємо у власній лабораторії із застосуванням технологій CAD/CAM, що дозволяє нам створювати орто конструкції анатомічно правильних форм і розмірів і мінімізувати ризики ускладнень.
І головна рекомендація – не забувайте, що багато проблем після протезування зубів є наслідком недостатнього або неправильного догляду за порожниною рота. Після установки протезів дотримуйтеся рекомендацій з гігієни, стежте за станом зубів і ясен, вчасно відвідуйте стоматолога для огляду і профілактичного чищення – від цього залежить здоров’я ваших зубів.