Лікування під час вагітності: за і проти

Під час вагітності жінці потрібно піклуватися не тільки про себе, але й про майбутню дитину, тому будь-яке втручання, у тому числі і лікування зубів у стоматології, має бути ретельно спланованим. У цій статті ми розповімо, в яких випадках потрібно звертатися до стоматолога, наскільки безпечно лікувати зуб під час вагітності, у чому особливість лікування зубів у майбутньої мами.

Чи лікують вагітним зуби?

Вагітність не є протипоказанням для лікування зубів і проведення більшості стоматологічних процедур. Але щоб уникнути ризиків для мами і майбутнього малюка лікар повинен враховувати різні чинники:

  • триместр вагітності;
  • стан зубів пацієнтки;
  • загальний стан здоров’я пацієнтки;
  • особливості перебігу вагітності.

Найчастіше від вагітних жінок лікарі чують такі питання:

Чи можна вагітним пломбувати зуби?

У пломбуванні зубів використовуються різні матеріали, в залежності від показань у пацієнта. Однак, незалежно від призначення сучасні пломбувальні матеріали і сама технологія пломбування абсолютно безпечні для майбутньої матері і плоду.

Чи обов’язково лікувати зуби під час вагітності?

Інфекції, запальні процеси в порожнині рота можуть мати найсерйозніші наслідки для розвитку дитини. Звичайно, краще заздалегідь подбати про лікування зубів, ще на етапі планування вагітності, але навіть якщо необхідність у втручанні стоматолога виникла під час виношування плоду, відкладати візит до клініки не потрібно. 

Є ряд станів, які майбутнім мамам потрібно лікувати обов’язково. До них відносяться:

  • карієс;
  • кровоточивість і запалення ясен (гінгівіт, пародонтит);
  • пульпіт;
  • періодонтит;
  • стоматит;
  • тріщини, відколи, травми, які спричинили перелом кореня зуба.

Чи можна вагітним лікувати зуби: обмеження і протипоказання

Головним протипоказанням для будь-яких стоматологічних втручань є загроза переривання вагітності. Якщо такої загрози немає, то майбутня мама може на будь-якому терміні звернутися за професійною стоматологічною допомогою, якщо мова йде про хвороби, які потребують обов’язкового лікування.

Однак є деякі проблеми, вирішення яких рекомендується відкласти до завершення вагітності:

  • Імплантація та незнімне протезування.

Ці процедури передбачають серйозне хірургічне втручання, вимагають проведення КТ. У деяких випадках на відновний період лікар призначає пацієнтам лікарські препарати. Під час вагітності, коли організм матері всі сили спрямовує на виношування дитини, краще позбавити його від додаткових стресових навантажень, таких як імплантація. За погодженням з гінекологом допускається знімне протезування, а також постійне протезування на вже встановлені імпланти.

  • Відбілювання зубів.

Ця процедура протипоказана майбутнім мамам. Під час вагітності у багатьох жінок спостерігається ослаблення емалі зубів, тому що більша частка мінералів направляється на розвиток плода. Відбілювальні препарати також можуть впливати на міцність емалі, що в сукупності з дефіцитом кальцію в організмі майбутньої матері може мати непередбачувані наслідки.

  • Наркоз.

Загальний наркоз і деякі препарати для місцевої анестезії протипоказані вагітним, оскільки можуть бути небезпечними і для матері, і для дитини. Однак це не означає, що жінці доведеться терпіти біль і дискомфорт під час лікування. У сучасній стоматології є безпечні анестетики, які дозволені для застосування в дитячому віці, під час вагітності.

  • Видалення зубів.

У більшості клінічних випадків видалення можна відстрочити до закінчення вагітності. Зокрема, якщо потрібно видалити зуб мудрості, ретинований, дистопований зуб, який не завдає пацієнтці болю, не створює загрози для здорових зубів у найближчій перспективі. Видаляють зуби при вагітності в разі невідкладних станів – коли зуб є небезпечним джерелом інфекції, постійно болить і не підлягає реставрації.

Якщо жінка планує виправити прикус, рекомендується відкласти початок ортодонтичного лікування на час після народження малюка.

До якого тижня можна лікувати зуби при вагітності?

Проходити плановий огляд і звертатися до стоматолога з приводу лікування зубів і ясен можна і потрібно протягом усього терміну вагітності. Перевірку стану порожнини рота в обов’язковому порядку потрібно зробити перед постановкою на облік і в останньому триместрі незадовго до пологів.

Весь процес виношування плоду ділиться на 3 етапи (триместри). У кожному з трьох періодів є свої особливості, які впливають на вибір методів лікування зубів.

Особливості лікування зубів у першому триместрі вагітності

Перший триместр припадає на перші 12 тижнів вагітності. Це дуже важливий етап, коли відбувається формування всіх органів і систем організму майбутньої дитини. Саме в цей період найбільш висока ймовірність переривання вагітності, оскільки плацента ще не повністю сформована, не забезпечує достатнього захисту плоду, організм жінки переживає сильний стрес через серйозні гормональні, метаболічні зміни.

У зв’язку з вказаними вище факторами під час першого триместру вагітності намагаються виключити будь-які медикаментозні, хірургічні втручання, але рекомендується неінвазивне лікування без знеболювання і препарування тканин зуба із застосуванням технології ICON, пломбування невеликих каріозних порожнин, при якому також не потрібна анестезія, професійна гігієна. До речі професійна гігієна не тільки не має протипоказань для вагітних, а й навпаки, показана для проведення на будь-якому терміні. На консультації стоматолог підбере найбільш безпечну технологію, інструменти і препарати для професійного чищення зубів під час вагітності.

Лікування зубів у другому триместрі 

Другий триместр – це період з 13 по 24 тиждень вагітності. Він є найстабільнішим і безпечним з точки зору здоров’я матері і дитини. Якщо є необхідність у лікуванні і проведенні інших планових процедур (лікування карієсу, пародонтиту), то проводити їх рекомендується саме в другому триместрі вагітності.

Третій триместр і лікування зубів на 9 місяці вагітності

Третій триместр припадає на останній етап вагітності (з 25 тижня і до самих пологів). У цей період також є ряд обмежень, пов’язаних зі збільшенням навантаження на організм жінки, підвищенням чутливості матки до зовнішніх несприятливих факторів. У третьому триместрі, і тим більше на останньому місяці лікування зубів проводиться тільки при гострих невідкладних станах, потенційно небезпечних для матері і малюка. В інших випадках воно відкладається і проводиться вже після пологів.

Діагностика стоматологічних захворювань у майбутніх мам

Стоматолог при вагітності приділяє велику увагу візуальному оцінюванню здоров’я зубів і ясен, а також використовує сучасне цифрове обладнання прицільної діагностики. Апаратна діагностика в стоматології часто має вирішальне значення для кінцевого результату лікування. Основні найбільш інформативні методи обстеження, які використовуються в стоматологічній практиці – це рентген і КТ.

Без рентгена неможливе ендодонтичне лікування, видалення зубів. Сучасний стоматологічний рентген дає мінімальне локальне променеве навантаження і може бути використаний у дослідженні під час вагітності. Для додаткового захисту під час діагностичної процедури використовується захисний фартух.

Комп’ютерна томографія під час вагітності не проводиться.

Яку анестезію можна використовувати при лікуванні зубів під час вагітності?

Одна з основних умов лікування зубів при вагітності – воно має бути безболісним. Якщо мова йде про пульпіт, глибокий карієс, видалення, то обов’язково використовується місцева анестезія. Головна небезпека анестетиків полягає в наявності судинозвужувальних речовин у складі препарату, завдання яких полягає в посиленні анестезуючого ефекту. Ці компоненти можуть впливати на кровообіг у тканинах плаценти, матки і, відповідно, на кровотік всередині плоду.

Але сьогодні існує лінія препаратів для анестезії нового покоління, в яких рівень вмісту судинозвужувальних компонентів знижений, тому вони не долають плацентарний бар’єр і не впливають на кровотік всередині матки. Крім безпечних анестетиків сучасна стоматологія пропонує інші можливості без болю лікувати зуб під час вагітності, зокрема лікування зубів уві сні – метод, який застосовують також при лікуванні маленьких дітей.

Стоматологічні процедури під час вагітності

Ризик запалення ясен або розвитку карієсу під час вагітності трохи збільшується. Це пов’язане з ослабленням емалі зубів на тлі загального збільшення навантаження на жіночий організм, зміни гормонального балансу і дефіциту вітамінів, мінералів, що беруть участь в утворенні кісткової тканини. Тому для жінок в прекрасному стані вагітності особливо важливо регулярно контролювати стан порожнини рота, відвідувати стоматолога. Сучасні технології дозволяють безболісно, ​​швидко і без найменшого ризику для майбутньої мами і дитини лікувати зуби, виконувати профілактику карієсу і проводити лікування пародонтозу при вагітності.

Небезпеки і ускладнення, пов’язані з лікуванням зубів під час вагітності найчастіше є результатом саме несвоєчасного звернення до клініки. Наслідком зволікання може бути високий ризик розвитку гострого інфекційного процесу, потреба в застосуванні анестетиків, серйозних втручань, антибактеріальної терапії. Для здоров’я дитини і майбутньої мами краще прислухатися до порад лікарів-стоматологів, не пропускати плановий огляд, приділяти особливу увагу гігієні порожнини рота і профілактиці стоматологічних захворювань.