Болить зуб мудрості! НОРМА чи НІ?

«Ну то й що, що болить! Це нормально, адже це зуб МУДРОСТІ!» Таке ставлення до зубів, які прорізуються в дорослому віці, досить поширене і часто засноване на неправильних уявленнях про норму розвитку третіх молярів і справжні причини їх болючого зростання. У цій статті ми поділимося інформацією про симптоми і ускладнення, характерні як для патології прорізування третіх молярів, так і для нормального росту зубів мудрості. Ми разом розберемося в причинах виникнення цих болів і спробуємо зрозуміти важливість своєчасного звернення до лікаря стоматолога для надання необхідної медичної допомоги. І, нарешті, з’ясуємо, якщо болить зуб мудрості, що робити – видаляти чи все-таки лікувати?

Що таке зуби мудрості і чому вони створюють нам проблеми?

Існує думка, що зуби мудрості – це рудимент, тобто орган, який не виконує запрограмованих для нього від початку важливих функцій, як наприклад, хвіст. Первісній людині вони були життєво необхідні, щоб пережовувати грубу необроблену їжу, сире м’ясо.

Варто відзначити цікавий факт: в одному з музеїв археології в Японії представлено публіці більше двох десятків черепів первісних людей, у яких у зубному ряду було по 9 зубів з кожного боку! Тобто за зубами мудрості були присутні ще по одному повноцінному зубу!

Але сьогодні культура харчування змінилася. У раціоні людини переважає подрібнена або м’яка їжа, що пройшла теплову обробку. У зв’язку з такими змінами зуби мудрості нам більше не потрібні (для ретельного пережовування цілком достатньо 6 і 7 жувальних зубів). Світова статистика показала, що останнім часом відсутність зачатків третього моляра і, як наслідок, виключення його прорізування зустрічається все частіше, приблизно на 24% частіше ніж 200 років тому.

Така тенденція ясно вказує на найближчі перспективи зміни зовнішнього вигляду людини. З огляду на існуючі результати еволюції, стає очевидним, що в майбутньому у людей зникнуть зуби мудрості і деякі інші зуби. Вже зараз зареєстровані випадки відсутності у дітей другого різця та іклів.

Чому болить зуб мудрості?

У наш час у людей зуби мудрості відрізняються за формою і розміром, кількістю в зубній дузі та термінами прорізування. Головні причини болю, пов’язаного із зубами мудрості, це:

  • інфекції (запалення ясен, карієс);
  • патології формування, зростання третіх молярів.

Зупинимося докладніше на схильності зубів мудрості до карієсу. Повноцінні, здорові треті моляри, що займають правильне положення в зубному ряду, зустрічаються вкрай рідко. З чим доводиться стикатися:

  • 1
    Часто верхні і нижні зуби мудрості не змикаються один з одним. У результаті вони втратили здатність до самоочищення, адже це ключова захисна властивість зуба як органу, яка набагато важливіша за використання сучасних дорогих засобів і приладдя для гігієни порожнини рота.
  • 2
    Нижні треті моляри частіше стають проблемою для пацієнта, ніж верхні. Вони ростуть між другими молярами і висхідною гілкою нижньої щелепи, де занадто тісно для нормального фізіологічного розвитку. Такий стан зуба створює господарям безліч неприємностей і позбавляє можливості проведення якісної гігієни.

За таких умов не завжди можна добре почистити зуби від нальоту, а це, у свою чергу, сприяє розвитку каріозного процесу. Вилікувати якісно карієс третіх молярів дуже складно, практично неможливо.

Ускладнення, пов’язані з неправильним ростом зубів мудрості

Виникнення ускладнень зумовлене браком місця на щелепній кістці для нормального розвитку і прорізування третього моляра. До патологічних варіантів розташування і прорізування зубів мудрості відносяться:

  • Дистопія. Мається на увазі розташування зуба не на своєму місці, що призводить до патології прикусу і зниження жувальної ефективності в цілому.
  • Ретенція. Так називають стан, коли зуб не здатний прорізатися або прорізався частково. Патологія також може призвести до серйозних ускладнень, починаючи від запалення, що веде до абсцесу і періоститу, і закінчуючи остеомієлітом щелепної кістки.

Чи може боліти зуб мудрості з інших причин?

Так, може. Крім проблем, пов’язаних з особливостями розвитку самої вісімки існують ще й типові для будь-яких зубів захворювання. Зуб мудрості, що прорізався, зважаючи на особливості свого розташування, як вже згадувалося раніше, важкодоступний для якісної гігієни, тому схильний до утворення зубного каменю, розвитку карієсу. Таким чином він стає сприятливим місцем для зростання і розмноження бактерій, осередком хронічного запального процесу і джерелом інфекції.

Симптоми болю зуба мудрості

Якщо говорити про симптоматику патологічних процесів, пов’язаних із зубами мудрості, то пацієнти зазвичай описують так свої відчуття:

  • опух і болить зуб мудрості;
  • біль стріляє у вухо, скроню;
  • боляче ковтати;
  • піднялася температура, сильно болить голова;
  • опухла щока;
  • запалилися лімфовузли;
  • дуже довго лізе або неправильно росте зуб мудрості.

Складається враження, що коли ріжеться зуб мудрості, болить все – починаючи від місця прорізування і закінчуючи характерною для температури ломотою в кістках. Незважаючи на неточності формулювання з клінічної точки зору, всі ці прояви можуть бути пов’язані з процесами формування, прорізування і стану третіх молярів.

Клінічні симптоми

  • хворобливість ясен на місці росту зуба при натисканні, при жуванні і ковтанні;
  • почервоніння, набряклість, припухлість ясен;
  • підвищення температури тіла;
  • збільшення піднижньощелепних лімфовузлів;
  • загальна слабкість і погіршення самопочуття.

Нерідко при прорізуванні зуба мудрості відзначається відлуння болю у вухо або шию, скроню, горло і супроводжується головним болем за типом мігрені. Такі симптоми вказують на патологічний перебіг процесу прорізування і є для пацієнта сигналом про необхідність негайно звернутися до лікаря!

Підвищення температури тіла, як така, ускладненням не є, оскільки виконує більше захисну роль організму на запальний процес, але при цьому сильно послаблює загальний стан людини і знижує його працездатність.

Нерідко в області прорізування зуба виникає запалення, що характеризується формуванням так званого капюшона з ясенної тканини, який не дає можливості пробитися зубу назовні. У такій ситуації в залежності від клінічних показань необхідно розсікти або повністю відсікти тканини ясен, що перешкоджають росту 8 зуба.

Як довго болить зуб мудрості?

У деяких людей процес прорізування зуба мудрості може тривати дуже довго і супроводжується дискомфортними, навіть больовими відчуттями. Нижні треті моляри частіше провокують розвиток ускладнень у пацієнтів ніж верхні. Це пов’язано з особливістю форми коренів зуба та його топографічним розташуванням.

Болить зуб мудрості – як зняти біль?

Головне питання, на яке хочуть отримати відповідь пацієнти про треті моляри: лікувати чи видаляти. Забігаючи наперед відзначимо, що єдиної правильної відповіді на це питання немає. Необхідність у збереженні або видаленні зуба може визначити тільки лікар стоматолог, спираючись на результати діагностики, індивідуальні показання пацієнта, які дають максимально повне уявлення про стан і функціональну значущість органу. Але, як показує практика і досвід стоматологів по всьому світу, найчастіше із зубами мудрості доводиться розлучатися.

А тепер давайте спробуємо вирішити для себе, що ж все-таки робити, якщо болить зуб мудрості? Повноцінні здорові треті моляри, які не завдають шкоди іншим зубам і не є джерелом хронічної інфекції видаляти не потрібно. Однак мова йде про зуби, доцільність збереження яких мінімальна, а ризик отримати серйозне ускладнення і опинитися в кріслі стоматолога-хірурга дуже високий. З цієї точки зору найкращий варіант – видалення третіх молярів. Причому, бажано провести видалення, не чекаючи розвитку запалення і симптоматичних болів.

Найбільш продуктивним є варіант видалення всіх зачатків зубів мудрості ще на етапі їх формування. Коли корені зубів тільки починають формуватися, глибина хірургічного втручання буде незначною у порівнянні з видаленням сформованих зубів. Така операція рекомендована до проведення у віці 12-15 років, але не варто забувати про індивідуальні особливості розвитку та процесу формування зубощелепного апарату.

Дізнатися про наявність у вас зачатків зубів мудрості не складно. Вони відображаються на рентгенівських знімках і знімках комп’ютерної томографії, а про доцільність і можливість видалення третіх молярів вам скаже лікар.

Методи і особливості видалення зубів мудрості

Вибір методів лікування багато в чому залежить від ступеня складності проведення даної маніпуляції. У 75% випадків, цю процедуру можна виконати в амбулаторних умовах (поліклініки, приватні стоматологічні кабінети і клініки), якщо в штаті є профільний фахівець. У рідкісних випадках видалення вісімок проводять виключно в умовах стаціонару щелепно-лицевої хірургії. До таких випадків відносяться стани з обтяженою патологією розвитку восьмих зубів, які ускладнюють проведення операції та мають високу ймовірність післяопераційних ускладнень.

За ступенем складності видалення зубів мудрості буває двох типів:

  • 1
    Просте видалення (без застосування додаткового обладнання та спеціального, невластивого інструментарію).
  • 2
    Складне видалення (із застосуванням додаткового обладнання та спеціального, невластивого інструментарію).

На сьогоднішній день у стоматології є умови для максимального комфортного і безболісного видалення третіх молярів із застосуванням седації (медичного сну). До такого варіанту вдаються не тільки через складність операції, але і для більшого комфорту пацієнта, оскільки не всі можуть розслабитися на прийомі у лікаря-стоматолога, а тим більше спокійно переносити хірургічні втручання.

Варто також відзначити, що згідно зі статистичними даними та клінічними спостереженнями, процес загоєння операційної рани і повне відновлення жувальної функції перебігає набагато швидше у пацієнтів, яким видаляли зуби в седації.

Процедура видалення зубів мудрості зараз стала максимально передбачуваною і комфортною, як для пацієнта, так і для лікаря. Завдяки своєчасній інформативній діагностиці (цифровий рентген, комп’ютерна томографія), правильному вибору методу знеболення та інструментарію, планувати операції стало простіше, підвищилася ефективність лікування. На видалення зуба мудрості кваліфікованому стоматологу-хірургу знадобиться в середньому 35-40 хвилин.

Видалення зубів мудрості не рекомендується при вагітності, особливо в 1 і 3 триместрі, втім як і більшість інших стоматологічних маніпуляцій. Винятком є ​​лише гострі невідкладні стани, при цьому лікар обирає анестетики і препарати з урахуванням стану пацієнтки.

З якої б причини не болів зуб мудрості, сучасна стоматологія має ефективне, безболісне і безпечне рішення цієї проблеми.

Цікаві факти про зуби мудрості

Отже, ми з’ясували, що зуби мудрості – це слід, залишений в нашому тілі, як свідчення еволюції, дізналися, чому вони завдають нам стільки проблем і що з цим робити. Але стаття не була б повною, якби ми не розповіли про цікаві та дивовижні речі, пов’язані з третіми молярами:

  • Нормою для вісімки є наявність двох-трьох коренів. Але відомі випадки, коли коренів виявлялося 4 і навіть 5.
  • Перший документально підтверджений випадок непрорізаного (ретинованого) зуба мудрості відноситься до періоду 15 тисяч років тому. Виявлений він був в останках жінки, яка за оцінками вчених жила в той час і померла у віці 25-35 років.
  • Зуби мудрості використовуються для дослідження стовбурових клітин. Їх присутність у зубах було відкрито вченими у 2003 році. Ряд досліджень, проведених у мед школі Університету в Пітсбурзі, показали, що стовбурові клітини третіх молярів у майбутньому можуть бути використані для відновлення пошкодженої рогівки ока.
  • Ми звикли називати треті моляри зубами мудрості, а ось в Японії їх називають «невідомі батькам», тому що вісімки прорізуються у людини в дорослому віці, зазвичай вже після того, як вона покинула рідну домівку. А в Кореї зустрічається інша назва – «зуби кохання», оскільки час прорізування вісімок збігається з періодом першої закоханості.