Відбілювання зубів: шкідливе чи ні

Красива білосніжна посмішка – один з критеріїв, за якими люди оцінюють привабливість інших людей. Еталоном краси вважаються ідеально рівні, білосніжні зуби. Більшість людей, дивлячись на себе в дзеркало, розуміють, що на еталон їх зуби точно не схожі. Але це не привід засмучуватися, тому що сьогодні є багато способів усунути естетичні недоліки. Один з таких способів – відбілювання зубів. Існує багато різних методик освітлення емалі. У цій статті ми розповімо про них докладніше, а обрати найефективніший і безпечний метод відбілювання для ваших зубів вам допоможе досвідчений стоматолог клініки Amel Smart у м. Дніпро.

Історія розвитку відбілювання зубів

Перші підтверджені факти проведення процедури освітлення емалі були знайдені в документах римських медиків I століття нашої ери. У якості активного компонента, під впливом якого зуби стають світлішими, вони використовували сечу.

Слов’яни XIV-XVIII століть використовували іншу, більш складну технологію. Вони сточували верхній шар емалі, а потім обробляли його розчином азотної кислоти слабкої концентрації.

У 1848 році почали використовувати методику відбілювання із застосуванням хлорного вапна. Ідею освітлення емалі за допомогою активного хлору придумав Труман. Також на рубежі 19 і 20 століть вперше починають використовувати у відбілюванні зубів ціанід калію, перекис водню, а також перекисний ефір (суміш щавлевої кислоти, хлориду алюмінію і піразолу).

Величезним досягненням стало відкриття методу теплової активації хімічних компонентів відбілювання (прискорення хімічних процесів під впливом тепла). Це сталося у 1918 році, і з тих пір цей принцип успішно застосовується в стоматології, лежить в основі сучасних методів відбілювання, які дозволяють усунути різні дефекти пігментації емалі.

Основні причини зміни кольору зубів

У кожної людини зуби мають свій природний відтінок. Потемніння емалі – це проблема, яка може бути пов’язана з різними внутрішніми і зовнішніми змінами і в більшості випадків піддається корекції.

Зовнішнє потемніння емалі – це косметичний дефект, який може з’явитися навіть на здорових зубах. Причини зовнішнього потемніння емалі:

 • куріння;
 • вживання продуктів, напоїв, які забарвлюють емаль (чай, солодкі газовані напої з барвниками, кава);
 • елементарне нехтування гігієною ротової порожнини (нерегулярне чищення зубів).

При систематичному впливі барвників їх пігменти з часом проникають у тканини зуба, і видалити їх шляхом звичайного чищення стає неможливим. Зуби набувають жовтого, коричневого або сірого відтінку, часто мають нерівномірну пігментацію.

Внутрішні причини зміни відтінку емалі на зубах:

 • прийом лікарських препаратів, що містять тетрациклін – речовина накопичується в організмі і при великій концентрації може впливати не тільки на колір, але і структуру твердих тканин зуба;
 • флюороз (перевищення норми фтору у воді, їжі, засобах гігієни, через неправильне або багаторазове фторування в стоматології) – на зубах проблема виявляється у вигляді матових жовтих, білих, чорних плям;
 • карієс – білі, а згодом і темні плями на емалі є однією з ознак розвитку каріозної інфекції;
 • ускладнення пульпіту, травми – зуб набуває сірого відтінку, а в разі некротичних процесів чорніє;
 • пломбування – плями, нерівномірний колір емалі може бути результатом неправильного вибору відтінку пломбувального матеріалу, використання таких матеріалів, які швидко фарбуються, установки штифтів та інших металевих конструкцій, що просвічують крізь емаль;
 • гіпоплазія – симетричні білі плями на зубах антагоністах (розташованих один над одним), з’являються в результаті неякісного, агресивного відбілювання;
 • системні, ендокринні захворювання, які можуть впливати на структуру, щільність твердих тканин зуба;
 • індивідуальні особливості будови зубів (товщина емалі, природний колір).

Чому колір зубів з віком змінюється і зуби темніють?

Крім перерахованих вище зовнішніх і внутрішніх факторів є й інші причини вікового потемніння зубів:

 • 1
  стирання емалі зубів;
 • 2
  зниження в тканинах вмісту органічних сполук;
 • 3
  утворення вторинного дентину;
 • 4
  відкладення липохромин;
 • 5
  зміни пульпи;
 • 6
  огрубіння кутикули емалі.

Кому не рекомендується вибілювати зуби?

Протипоказанням до процедури є:

 • 1
  запалення ясен;
 • 2
  дитячий, підлітковий вік (відбілювання не проводять на молочних зубах);
 • 3
  присутність у ротовій порожнині ортопедичних, ортодонтичних конструкцій;
 • 4
  підвищена чутливість зубів;
 • 5
  карієс;
 • 6
  збільшена пульпарна камера;
 • 7
  онкологія, астма, гіпертонія;
 • 8
  наявність зубних відкладень на емалі.

Крім того процедура протипоказана при низькій резистентності емалі до карієсу.

Відбілювання зубів, шкідливість процедури

Наслідки процедури здебільше пов’язані з неправильним вибором методу відбілювання. Найчастіше вони трапляються у пацієнтів, які вирішили самостійно освітлити зуби в домашніх умовах, не проконсультувавшись зі стоматологом.

Можливі наслідки освітлення емалі:

 • болять зуби після відбілювання (таке буває, якщо всупереч протипоказанням проводити процедуру за наявності гіперестезії);
 • запалення ясен;
 • витончення і підвищення чутливості зубної емалі;
 • утворення клиновидних дефектів як наслідок пошкодження емалі і тканин ясен.

Однак такі ускладнення не є закономірними, їх можна уникнути, якщо довірити проведення процедури професіоналам – досвідченим лікарям стоматологічної клініки.

Методики відбілювання зубів

Тренд на білосніжні зуби з’явився давно. Для здійснення мрії про білосніжну усмішку люди використовували і використовують різні методи:

Механічний.

Застосовується для освітлення зубів шляхом усунення зовнішніх причин зміни кольору. Принцип простий – видалення зубного нальоту, каменя із застосуванням щадних, ефективних методів професійного чищення зубів. Такий спосіб не відбілює зуби, а повертає їм природний відтінок.

Хімічні методи відбілювання.

Для освітлення емалі використовується спеціальний освітлювальний гель. Його рівномірно наносять на поверхню зубів, при цьому не використовують засоби активації (лазер, ультрафіолет). Хімічний метод дозволяє освітлити зуби до 7 тонів, у залежності від концентрації активних речовин у гелі. Під час проведення процедури відбілювання в стоматології використовуються більш концентровані засоби, а також вживаються всі заходи для захисту м’яких тканин. Хімічне освітлення емалі не застосовують за наявності у пацієнта вінірів, коронок, полімерних реставрацій.

Фотовідбілювання.

Високоефективний метод, де використовуються засоби на основі перекису водню, що активуються під впливом УФ-випромінювання. Такий метод підходить навіть людям з гіперчутливою емаллю. Може проводитися тільки в умовах клініки фахівцем, що має відповідний досвід. По завершенні процедури проводиться ремінералізація з метою зміцнення, захисту і зниження чутливості емалі.

Внутрішньоканальне (ендо) відбілювання.

Показанням до такого методу є почорніння зуба через ускладнення пульпіту. Це єдиний спосіб відбілювання, для проведення якого виконується препарування емалі (лікар розрізає коронку зуба, вводить до порожнини відбілювальний засіб, після чого відновлює зуб). Застосовується одноразово.

Лазерне відбілювання.

На сьогодні це найбільш ефективний і безпечний метод освітлення зубів, який дає найтриваліший ефект. Лазер активує молекули кисню, що містяться у відбілювальному розчині. Ці молекули легко проникають у пігментовані тканини і прибирають неестетичну пігментацію. На освітлення кожного зуба потрібно всього 1-2 хвилини. Після процедури лікар проводить мінералізацію емалі (обробка препаратом з кальцієм і фтором). Вартість лазерного відбілювання зубів вища у порівнянні з іншими професійними методами, але результат однозначно того вартий!

Рекомендації після відбілювання

Що важливо:

 • ретельно і регулярно чистити зуби, міжзубні проміжки;
 • при появі хворобливих відчуттів можна прийняти рекомендований лікарем знеболювальний препарат.

Що не можна після відбілювання зубів:

 • протягом 48 годин після процедури не можна їсти продукти, що містять агресивні барвники (кава, чай, смородина, буряк та ін.);
 • не можна курити мінімум 2 доби після відбілювання.

Дотримання обмежень після процедури відбілювання зубів і правил гігієни ротової порожнини дозволить надовго зберегти зуби білими і здоровими.

Відбілювання зубів в домашніх умовах

Крім професійного відбілювання сьогодні доступні різні способи самостійного (домашнього) відбілювання зубів. Це:

 • 1
  Відбілювальний олівець – практичний засіб, яким можна користуватися вдома, в дорозі, у кафе після чергової чашки кави. За заявою виробників, надає миттєвий ефект (освітлення всього за 10 хвилин). Може використовуватися як допоміжний засіб після професійного відбілювання, який дозволить продовжити ефект від стоматологічної процедури.
 • 2
  Відбілювальні системи – капи + відбілювальний гель. В ідеалі капи виготовляють за індивідуальним зліпком у стоматології, але є і більш доступний варіант, який продається в аптеках (капи в наборі універсальні). Відбілювальний гель містить невелику концентрацію активних речовин (перекис водню, карбамід).
 • 3
  Відбілювання зубів смужками – смужки просочені гелем, у складі якого присутній перекис водню. Для досягнення потрібного ефекту смужки клеяться на зуби і витримуються певну кількість часу. Таким способом можна освітлити зуби лише на кілька тонів.
 • 4
  Паста для відбілювання зубів – не можна вважати пасти самостійним засобом для відбілювання. Вони призначені скоріше для підтримки білизни зубів.

Не зважаючи на існування різноманітних засобів для домашнього використання ви повинні розуміти, що далеко не всі види відбілювання зубів вам підходять, і неправильно обраний спосіб може серйозно нашкодити здоров’ю зубів та ясен. Безпечне відбілювання можливе тільки в стоматологічній клініці або за умови обстеження, консультації з лікарем, який порекомендує ефективні і безпечні засоби з урахуванням особливостей, стану зубної емалі.

Висновки Amel Smart: вибілювати зуби чи ні?

Головні сумніви пацієнтів щодо відбілювання зубів – це острахи щодо того, чи не є процедура болючою або шкідливою для зубів. Насправді сучасні методи професійного відбілювання абсолютно безболісні і безпечні, тому що:

 • лікар спочатку оцінює стан ясен, зубів і обирає оптимальний вид процедури з урахуванням клінічних показників, він не призначить вам відбілювання за наявності протипоказань;
 • стоматолог подбає про захист ваших ясен і слизової від потрапляння відбілювального розчину, встановивши на зуби кофердам;
 • після основної процедури вживаються заходи для додаткового захисту емалі (наносяться спеціальні зміцнювальні засоби).

Професійне відбілювання в Amel Smart, проведене із застосуванням якісних препаратів, ефективних і безпечних технологій подарує вам неймовірно красиву посмішку, поверне емалі природне сяяння, щоб ви могли відчувати себе привабливими, впевненими в собі і щасливими.