Лігатурні або самолігувальні брекети: що вибрати

Брекети – найефективніший метод виправлення прикусу, якому підвладні навіть найскладніші клінічні випадки. Для корекції дефектів прикусу використовуються лігатурні та безлігатурні системи. Порівняння характеристик, а також плюси і мінуси кожної з брекет-систем – тема нашої статті.

Що таке лігатурні і безлігатурні брекет-системи

Незалежно від типу брекет-системи, у ній використовуються такі елементи:

  • пластини (брекети) зі сплавів металу, кераміки, які фіксуються на зубах;
  • дуга – силовий елемент, який створює корекційний рух зубів (фіксується в пазах пластин, поєднуючи всю конструкцію).

Існує два типи брекет-систем: лігатурні і самолігувальні. Перші конструкції, які почали використовувати для корекції прикусу – це лігатурні брекети. Вони мають простішу конструкцію і меншу вартість. У лігатурних системах немає замків. Одна сторона брекета використовується для фіксації на зубі, а на його тильній стороні передбачено паз, куди вставляється дуга. Саме вона забезпечує рух зубів під час корекції прикусу.

Щоб дуга була надійно зафіксована, використовується лігатура – елемент кріплення, який утримує дугу. Для виготовлення лігатури застосовують метал чи спеціальні гумки. Процес виглядає так: брекет приклеюється на зуб, в отвор брекета вставляється дуга і фіксується лігатурою.

Самолігувальні брекет-системи оснащені спеціальною кришкою, що прикриває дугу в отворі брекету, забезпечуючи її надійну фіксацію. За рахунок складнішої конструкції, такі брекети істотно дорожчі за лігатурні. Додатковий фіксувальний механізм буває двох типів: із системою активного та пасивного самолігування. У першому випадку дуга притискається до пазу і залишається нерухомою, а в другому вона рухлива.

Лігатурні та самолігувальні брекети: порівняння двох систем

Переваги лігатурних брекетів:

  • нижча вартість виготовлення та установки, ніж у самолігувальних систем;
  • лігатурні системи можуть мати оригінальний вигляд за рахунок застосування лігатур різних кольорів, що є додатковим стимулом для дітей та підлітків до лікування;
  • корекція серйозніших порушень прикусу (можливе значне збільшення тиску на зуби).

Серед недоліків лігатурних брекет-систем:

  • з часом естетичні характеристики брекет-систем знижуються;
  • тривалий процес установки (лігатура активується на кожному зубі);
  • необхідність у щомісячному відвідуванні стоматолога (фіксатори розтягуються, рвуться);
  • система громіздка, тому може викликати дискомфорт, особливо у перші дні після заміни лігатури;
  • ускладнена гігієна (зубний наліт накопичується швидше).

Переваги самолігувальних брекетів:

  • термін лікування скорочується на 3-4 місяці;
  • відвідувати лікаря для корекції потрібно рідше – приблизно один раз на 6-10 тижнів;
  • дискомфорт при носінні самолігувальних брекетів виникає рідше, оскільки для корекції потрібні менші зусилля (коригування прикусу здійснюється максимально природно);
  • в більшості випадків вдається уникнути видалення зубів (самолігувальні системи ефективно розширюють зубний ряд, тому в багатьох випадках вдається створити місце для всіх зубів);
  • догляд за самолігувальними системами простіший, оскільки в них відсутні лігатури.

Які брекети краще: лігатурні чи безлігатурні

Вибір пацієнта найчастіше здійснюється на основі фінансових можливостей та психологічного комфорту під час лікування. Ортодонт враховує побажання пацієнта, але остаточне рішення приймається на підставі клінічної ситуації. Оскільки від способу фіксації дуги залежить результат і час лікування, лікар обирає оптимальний варіант.

Основною перевагою безлігатурних систем можна вважати можливість корекції з малим зусиллям без мікротравм. Саме цей фактор часто визначає вибір лікаря. У більшості випадків лігатурні системи поступаються в ефективності сучаснішим конструкціям без лігатур. Однак, при виражених аномаліях лікар використовує традиційні лігатурні моделі, що забезпечують максимально жорстке кріплення.

Засоби для догляду за брекет-системами не відрізняються, але доглядати за самолігувальними брекетами легше, оскільки в них відсутні додаткові елементи. Щоденний догляд передбачає використання V-подібної щітки, спеціальних йоржиків, іригатора, зубної нитки. Пасту вибирають з антибактеріальною дією та з вмістом ферментів, які розщеплюють залишки їжі. Один раз на 3 місяці слід проводити професійне чищення у стоматології.