Карієс: його причини, заходи профілактики

Карієс – це найпоширеніше захворювання порожнини рота, яке зустрічається у дорослих і дітей. Він може перебігати в гострій і хронічній формі і призводить до поступового руйнування твердих тканин зуба (емалі, дентину). Сьогодні в стоматології застосовують ефективні способи лікування карієсу на різних стадіях, різні методи відновлення зруйнованих тканин зубів, та все ж краще не допускати розвитку інфекції і вжити заходів для збереження зубів цілими і здоровими.

У цій статті ми поговоримо про профілактику карієсу – про те, як уникнути розвитку інфекційного процесу і чому так важливо приділяти профілактиці більше уваги.

Причини появи карієсу

Головний принцип профілактики карієсу – це усунення його причин, тобто створення умов максимально несприятливих для розвитку захворювання. Давайте розбиратися, за яких обставин зазвичай починається патологічний процес у твердих тканинах зубів.

Винуватцем руйнування зубів є бактерія Streptococcus mutans. У результаті її активної життєдіяльності виробляється органічна кислота, яка і завдає непоправної шкоди емалі зубів. Найкраще бактерії почуваються в роті тих людей, які найгірше піклуються про своє здоров’я і здоров’я своїх зубів.

Стоматологи в усьому світі відзначають таку статистику – найчастіше карієс діагностується у пацієнтів, які:

  • не приділяють належної уваги гігієні порожнини рота;
  • курять;
  • вживають у великій кількості солодощі, солодкі газовані напої;
  • мають неправильні харчові звички, внаслідок чого мають нестачу вітамінів, кальцію.

Проблеми зі здоров’ям, які підвищують ймовірність розвитку карієсу

Погана або неправильна гігієна, при якій у ротовій порожнині утворюється рай для життєдіяльності бактерій – це пряма причина карієсу.

Але є ще й приховані або генетичні фактори, які суттєво збільшують ризик розвитку інфекції. До них відносяться:

  • патології прикусу, які ускладнюють гігієну;
  • дефіцит мінералів, вітамінів, як наслідок незбалансованого харчування;
  • порушення обміну речовин, яке перешкоджає нормальному засвоєнню кальцію, фтору та інших корисних компонентів, від яких залежить здоров’я зубів, порожнини рота;
  • нестача в раціоні твердої їжі;
  • високий вміст вуглеводів у раціоні;
  • дефекти у формуванні зубів, пов’язані з перенесеними в дитинстві туберкульозом, рахітом;
  • хвороби травної системи;
  • цукровий діабет;
  • ослаблений імунітет.

Будь-який з приведених станів впливає на мікрофлору порожнини рота, стан емалі зубів, склад слини. У результаті ми маємо сприятливі умови для розвитку патогенних бактерій, зниження захисних властивостей емалі, розвитку карієсу.

При розробці стратегії профілактики потрібно враховувати також і загальний стан здоров’я пацієнта, і ​​за наявності одного із зазначених факторів, вжити заходів до його усунення.

Краще запобігти карієс, ніж лікувати його!

Завдяки сучасним стоматологічним і пломбувальним матеріалам лікування карієсу зубів сьогодні має високу ефективність. Однак багато пацієнтів недооцінюють серйозність захворювання і часто нехтують рекомендаціями стоматологів з приводу своєчасного лікування і регулярного відвідування клініки для проходження профілактичного огляду.

Чому так важливо вживати всіх заходів, щоб захистити зуби від карієсу? Одна з причин – безсимптомний розвиток захворювання. Так, наприклад, пацієнт далеко не завжди може помітити появу плями на зубі (початкова стадія карієсу), особливо якщо це карієс між зубами. Що стосується прихованого інфекційного процесу, про його наявність ми можемо дізнатися тільки тоді, коли тканини всередині зуба будуть серйозно зруйновані і станеться враження пульпи або руйнування стінок зубної коронки. Буває, що в зубах вже після лікуванняі між пломбою і внутрішньою поверхнею порожнини зуба розвивається вторинний карієс.

Чим небезпечний карієс? Запущений пришийковий карієс, наприклад, дуже швидко розвивається. Невилікуваний карієс (через недогляд, легковажне ставлення до стану зубів) може мати серйозні і навіть небезпечні ускладнення:

  • 1
    пульпіт – ураження, а потім і відмирання тканин нервово-судинного пучка, що живлять тканини зубів;
  • 2
    періодонтит – запалення навколозубних тканин, яке може прийняти гнійну форму і тоді вже стає небезпечним для здоров’я організму в цілому;
  • 3
    гранульома – при ураженні тканин періодонта запальний процес може призвести до розростання грануляцій, руйнування щелепної кістки, формування в утвореній порожнині гранульоми з гнійним вмістом;
  • 4
    одонтогенний остеомієліт – ускладнення пульпіту, періодонтиту.

Кожний з цих станів вимагає складного, іноді тривалого лікування, може в кінцевому підсумку призвести до видалення зуба. Чи варто говорити, що профілактика карієсу – це менш витратне і, головне, більш вигідне вкладення коштів у здоров’я ваших зубів?

Найефективніші заходи профілактики карієсу

Процес розвитку інфекції з моменту враження емалі карієсом до утворення великої каріозної порожнини і враження пульпи може тривати до 3 років. Якщо виявити захворювання на ранній стадії, можна швидко і безболісно усунути осередок патології. Якщо ж ігнорувати ознаки карієсу (чорні точки на емалі), дотримуючись принципу «не болить, значить і до стоматолога не треба», настане момент, коли однією пломбою не обійтися. При глибокому і ускладненому карієсі лікування вже буде не настільки простим і комфортним та обійдеться пацієнтові набагато дорожче.

Відзначимо найголовніші методи ефективної профілактики карієсу, дотримання яких однаково важливе і для дорослих, і для дітей.

Своєчасне відвідування стоматолога

Стандартна рекомендація стоматологів – профілактичний огляд хоча б 2 рази на рік. У деяких випадках відвідувати лікаря потрібно частіше (якщо є схильність до карієсу, запалення ясен).

Навіщо ходити до стоматології, якщо зуби не турбують?

  • 1
    При огляді ротової порожнини за допомогою стоматологічного інструменту і сучасного діагностичного обладнання лікар може побачити осередки ураження емалі в недоступних для простого візуального огляду ділянках.
  • 2
    Огляд дозволить оцінити стан слизової, ясенних тканин.
  • 3
    Простий візуальний огляд покаже наявність зубного нальоту і за необхідності лікар призначить вам професійне чищення зубів.

Якщо буде виявлений карієс у залежності від його стадії лікар проведе відповідне лікування (методом ICON без застосування бормашини або класичним методом лікування зі свердлінням зуба і подальшою установкою пломби на зуб).

Додаткові рекомендації:

  • Величезне значення має вибір клініки.

У хорошій стоматології використовується сучасне обладнання, високоякісні матеріали, нові методики лікування і профілактики, тому і якість лікування тут буде набагато вищою.

  • Постійність.

Якщо ви лікуєтеся постійно у одного лікаря, він уже добре розуміє вашу клінічну ситуацію, знає, які методи, засоби, матеріали найбільш ефективні для ваших зубів.

Гігієна і ще раз гігієна !!!

Гігієна – це основа профілактики карієсу. Правила гігієни рота знає, напевно, кожен школяр, але ми ще раз наведемо основні положення цих правил:

  • чищення зубів не менше двох разів на день, обов’язково вранці і ввечері;
  • тривалість чищення – від 2 хвилин;
  • обов’язкове полоскання або чищення зубів після кожного прийому їжі, перекушування;
  • під час чищення не забуваємо проміжки між зубами (використовуємо міжзубні йоржики, флос);
  • професійне чищення в стоматології кожні 3 місяці (видалення зубного каменю, зубних відкладень).

Важливе значення має правильний вибір зубної щітки, зубної пасти. Які саме засоби та приладдя краще використовувати, вам порадить ваш стоматолог.

Відмовляємося від продуктів, які шкодять здоров’ю зубів

Мова йде про продукти, які сприяють підвищенню рівня кислотності в порожнині рота і таким чином створюють ідеальне середовище для життєдіяльності бактерій, послаблюють захисні властивості слини, провокують розвиток карієсу.

У списку таких продуктів:

  • цукерки і різні солодощі;
  • здобна випічка;
  • солодкі газовані напої.

Підтримка нормальної мікрофлори в роті

Підвищити кислотність можуть не тільки цукерки, солодкі булки, а й корисні фрукти, овочі, хліб. Що ж робити? Адже ми не можемо відмовитися і від них.

Проблема вирішується просто – якщо кислотний баланс у роті порушений, його потрібно відновити. Для цього існує багато способів:

  • чищення зубів після вживання їжі;
  • полоскання ротової порожнини спеціальним бальзамом або хоча б чистою водою;
  • жувальні гумки, що містять ксилітол.

Тобто після кожного перекусу, частування потрібно подбати про гігієну ротової порожнини. Чищення зубів і полоскання – рекомендовані методи. У крайньому випадку, якщо провести таку гігієну неможливо, вас виручить жуйка з ксилітом.

Коли карієс вже з’явився: рекомендації від Amel Smart

Якщо під час планового огляду лікар виявив, що деякі зуби уражені карієсом, потрібно найближчим часом провести лікування. Якщо інфекція зачепила лише емаль, у цьому випадку можливе неінвазивне лікування з використанням технології ICON, яке застосовують фахівці клініки Amel Smart.

При більш глибокому ураженні проводиться препарування твердих тканин зуба, чищення зубів від карієсу (видалення уражених тканин), формування і обробка каріозної порожнини, пломбування/реставрація (в залежності від масштабів руйнування зуба).

Крім того, якщо причина карієсу пов’язана з якою-небудь стоматологічною проблемою, проводяться відповідні заходи з її усунення:

  • 1
    видалення зубного каменю;
  • 2
    лікування запалення ясен.

Що робити, якщо карієс з’явився на молочних зубах? Так само, як і з постійними зубами, у цьому випадку обов’язково проводиться лікування карієсу молочних зубів. Причому терміново, тому що тимчасові зуби руйнуються швидше за постійні, а при відсутності своєчасного лікування інфекція може дістатися до ще не прорізаних корінних зубів, які тільки формуються.

Рекомендації з профілактики карієсу від фахівців Amel Smart

Знаєте, яке питання нам найчастіше задають пацієнти? «Чи боляче лікувати карієс?» Люди дбають про свій комфорт і навіть не розуміють, що комфорт – це, перш за все здоров’я, а здоров’я – це щоденна рутинна турбота про свої зуби.

Наші рекомендації не будуть оригінальними. Ми закликаємо всіх пацієнтів

  • правильно і регулярно чистити зуби;
  • прислухатися до рекомендацій стоматологів щодо гігієни ротової порожнини і профілактики стоматологічних захворювань;
  • не боятися оглядів і лікування в стоматології, адже сьогодні лікувати зуби набагато комфортніше і безпечніше, ніж не лікувати їх;
  • не займатися самолікуванням;
  • не думати, що «саме пройде» – із зубами ця установка не працює, карієс сам не пройде, стане тільки гірше.

Будьте розсудливими і відповідальними. Сучасна стоматологія, звичайно, дуже просунулася вперед, ми можемо лікувати карієс, будь-які його ускладнення і вживаємо всіх заходів, щоб зберегти ваші зуби цілими і здоровими, але все ж від нас залежить далеко не все. На 50% здоров’я ваших зубів залежить від вас самих.