Діатез: симптоми, причини виникнення та лікування
Діатез – це не хвороба, а аномалія конституції, синдром, який є результатом сукупності функціональних порушень у розвитку організму. Наявність діатезу вказує на схильність дитини до розвитку хронічних патологій. Не обов’язково, що вони з’являться, але для запобігання патологічних процесів варто приділити увагу комплексному лікуванню діатезу. Займається лікуванням не лише лікар педіатр, а й інші фахівці: дерматолог, алерголог, та ін.
Що таке діатез, як і чому проявляється діатез у дітей, чи можна вилікувати і запобігти проблемі? Відповіді на ці питання читайте в нашій статті.
Що таке діатез? Синдром червоних щічок
Діатез не є захворюванням у прямому розумінні цього слова. Проте, у 90% випадків розвиток хронічних захворювань у дорослих вчені пов’язують з діатезом.
Типи діатезу
Існує 3 типи діатезу:
- 1Ексудативно-катаральний. У більшості випадків діатез у немовлят має саме алергічний (атопічний) характер.
- 2Лімфатичний чи лімфатико-пластичний. Є наслідком імунодефіцитних станів.
- 3Нервово-артритичний. Розвивається внаслідок порушення метаболічних процесів в організмі.
Крім основних, вчені диференціювали також рідкісні типи діатезу, як наприклад, психастенічний, атеросклеротичний та ін. Для визначення типу аномалії потрібна консультація декількох фахівців і проводиться комплексна діагностика. Одним з критеріїв диференціації діатезу є симптоматика, яка в кожному випадку має свої особливості.
Симптоми діатезу
Ознаки діатезу можуть проявлятися у новонароджених малюків вже в перші тижні життя. Первинним симптомом зазвичай буває жовтувато-коричневий лускатий наліт на шкірі голови. У майбутньому цей себорейний дерматит може повністю зникнути, а може посилитися і перерости в себорейну екзему, тому не можна залишати такий симптом без уваги.
На другому місяці життя у дитини з’являються червоні плями на обличчі – це діатезні висипання, які спочатку виглядають як почервоніння, а потім покриваються тонкою кіркою. Висип буває як сухий (шкіра лущиться), так і мокрий (шкіра покрита дрібними бульбашками, наповненими рідиною).
Діатез у немовляти має такі симптоми:
- червоні щоки у дитини;
- подразнення і свербіж у місці висипання;
- попрілості;
- часте зригування, порушення травлення (розлад), здуття і біль у животі;
- плаксивість;
- порушення сну.
Які типові ознаки різних видів діатезу?
Атопічний (ексудативний) діатез
Найпоширеніший. Розвивається алергічний діатез у новонародженого, зустрічається також у малюків до 2-3 років, перші симптоми з’являються приблизно у віці 2-3 місяці, рецидиви повторюються з різною періодичністю, а до 2-3 років висипання поступово проходять. Червоні висипання на обличчі (діатез на щоках) – характерний симптом цього типу патології.
Інші характерні ознаки:
- себорея на голові в місці росту волосся (у більш складних випадках – також під бровами, за вухами і в складках шкіри);
- попрілості на тілі в місцях, де є складки шкіри (пахова зона, на руках, на ногах, під пахвами, на сідницях);
- шкірна екзема, яка з високою ймовірністю може перетворитися на нейродерміт;
- схильність дитини до хвороб лор-органів, бронхіту, інших захворювань органів дихання;
- нерівномірний набір маси тіла;
- різні порушення в роботі органів травної системи.
Лімфатико-гіпопластичний діатез у дітей
При імунних порушеннях діатез розвивається у віці до 2-3 років і зазвичай проходить по досягненню дитиною пубертатного віку. Характерні ознаки:
- збільшення/запалення аденоїдів, мигдаликів, лімфовузлів;
- збільшена печінка і селезінка;
- схильність до застуд, ГРВІ;
- гіпотонія.
Поширені випадки, коли діатез протікає на тлі серцевої, ниркової патології, порушень в органах статевої системи.
Нервово-артритичний діатез
Зустрічається набагато рідше за попередні типи патології. Природа походження цієї форми діатезу – патологічні зміни у перебігу обмінних процесів в організмі. Такий синдром зазвичай зберігається у людини і в дорослому віці (протягом усього життя). Його ознаки:
- суглобові болі;
- надмірна збудливість нервової системи;
- підвищений вміст солей в сечі;
- порушення сну;
- схильність до алергії, бронхіальної астми, висипань на тілі, нейродермітів;
- енурез;
- часті випадки ацетонемії;
- заїкання.
Причини діатезу
Діатез – це комплексна проблема, зумовлена поєднанням генетичних особливостей і впливу негативних умов навколишнього середовища. Найбільше схильні до діатезу діти з такими сприятливими факторами:
- хвороби, медикаментозне лікування, протипоказане при вагітності, зловживання спиртним, куріння матері під час виношування дитини, тяжкий токсикоз;
- несприятливі умови навколишнього середовища – погана екологія, тривале перебування в забрудненому приміщенні, контакт з токсичними речовинами;
- повна або рання відмова матері від годування грудьми, неправильний вибір продуктів або передчасне введення прикорму, постійне переїдання малечі, присутність у раціоні малюка продуктів з вмістом алергенів, інші порушення режиму харчування дитини.
Діагностика діатезу
Перший крок у діагностиці діатезу у дітей – запис на прийом до педіатра (послуги педіатра у Дніпрі надає клініка Amel Smart). Діатез має виражену симптоматику, тому досвідченому фахівцю не складно визначити цю проблему у дитини. Але крім діагнозу потрібне додаткове обстеження, спрямоване на з’ясування причин патології, з’ясування факторів, які можуть впливати на розвиток діатезу, і ризиків розвитку хронічних захворювань у подальшому.
І тут потрібен комплексний підхід до діагностики, який може включати такі лабораторні аналізи:
- крові, сечі (біологічні, біохімічні);
- імунологічні;
- на дисбактеріоз.
У разі необхідності (при наявності і з метою діагностики супутніх захворювань) проводиться:
- УЗД черевної порожнини;
- рентген грудної клітини.
Залежно від характеру супутніх патологій, може знадобитися консультація різних профільних фахівців, зокрема, ендокринолога, імунолога, гастроентеролога, ревматолога, дерматолога, нефролога та ін.
Як лікувати діатез у немовляти
Лікування діатезу також комплексне і спрямоване на усунення причин і факторів патології, зняття симптомів і профілактику прояви діатезу в майбутньому. Комплексне лікування включає медикаментозну терапію, зміну умов проживання, способу життя, харчування дитини.
Лікарська терапія:
- антигістамінні препарати – для купірування алергічної реакції;
- адсорбуючі препарати – для очищення організму від алергенів, токсинів;
- пробіотики – для відновлення порушеної кишкової флори і підвищення імунітету;
- терапія, спрямована на підвищення імунітету (імуномодулятори);
- комплекси вітамінів і мінералів (традиційно при лікуванні діатезу лікар призначає комплекс вітамінів групи В, інші вітаміни за індивідуальними показаннями у дитини).
Крім того, використовуються препарати для зовнішнього застосування (мазі, креми, примочки) протизапальної дії для делікатного догляду за подразненою шкірою.
Дієта
З раціону дитини потрібно виключити будь-які продукти, які є високоалергенними. Під забороною:
- яйця;
- горіхи;
- морепродукти;
- цитрусові;
- шоколад;
- мед та ін.
Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, то такі продукти повинна виключити зі свого раціону мама, яка годує.
Профілактика діатезу у дітей
Профілактика діатезу у дитини починається з турботи мами про своє здоров’я ще в період вагітності. Уже під час виношування плоду бажано обмежити вживання високоалергенних продуктів, вести здоровий спосіб життя, достатньо бувати на свіжому повітрі.
Величезне значення для формування імунітету у новонародженого малюка має грудне вигодовування. Тільки у 5-6 місяців можна вводити прикорм, при цьому строго дотримуватися рекомендацій лікарів-педіатрів. Крім того, лікарі клініки Amel Smart рекомендують батькам дотримуватися таких правил:
- при введенні прикорму потрібно уважно стежити за реакцією дитячого організму на продукти, і якщо якийсь продукт спровокував алергічну реакцію, його потрібно виключити щонайменше на кілька місяців з дитячого раціону;
- при обробці дитячого посуду, іграшок, у пранні одягу потрібно використовувати безпечну, гіпоалергенну побутову хімію;
- купувати малюкові одяг тільки з натуральних гіпоалергенних тканин;
- виключити або обмежити спілкування малюка з домашніми тваринами;
- використовувати тільки спеціальну, натуральну, гіпоалергенну косметику для дітей;
- підтримувати вдома чистоту, провітрювати кімнати і робити вологе прибирання в дитячій кожного дня.
І не забувайте регулярно перевіряти здоров’я і показники розвитку дитини у педіатра.
Поширені запитання
Чим мазати діатез у немовляти?
У лікуванні діатезу у малюків використовуються протиалергічні, протизапальні і загоювальні мазі. Засоби зовнішнього застосування, як і інші лікарські препарати, можна використовувати лише за призначенням лікаря.
Як виглядає діатез у немовляти?
Характерна ознака діатезу – червоні щічки, вкриті шкірою, що лущиться або дрібним висипом (бульбашки з рідиною). Інші симптоми залежать від типу патології. Можливе порушення процесу травлення, попрілості і висипання в складках шкіри, свербіж. Подразнення шкіри, свербіж впливають на загальне самопочуття дитини. Вона стає млявою, плаксивою, погано спить.
Чим діатез відрізняється від алергії?
Алергія – це захворювання, яке самостійно не проходить. Діатез – це патологічний синдром, який проявляється у дітей і вказує на схильність дитячого організму до розвитку патологій, хронічних захворювань, алергії.
Чому з’являється діатез у дитини?
Діатез у дітей – результат токсикозу, вживання алкоголю, куріння матері під час вагітності, лікування майбутньої мами антибіотиками чи іншими токсичними для плоду препаратами. Другий фактор – це негативний вплив навколишнього середовища (харчування, житлових умов, екології та ін.)