Боязнь стоматолога (дентофобія)
За результатами досліджень, у яких брали участь дантисти і психологи з різних країн світу, страх стоматолога – одна з найпоширеніших фобій у людей. А точніше, вона займає п’яте місце в списку всіх існуючих фобій. Причому ця фобія не прив’язана до віку. «Я боюся йти до стоматолога» – це не тільки про дітей, але і про багатьох дорослих, сильних, самодостатніх людей, які не бояться стрибати з парашутом, але від однієї думки про необхідність лікувати зуби починають панікувати.
Що робити людям, які панічно бояться стоматологічних кабінетів? Щоб знайти рішення, потрібно розібратися, що таке дентофобія, і з’ясувати причини появи страху.
Дентофобія – ознаки
Дентофобія – це страх перед усім, що може мати відношення до стоматології (перед стоматологом, стоматологічним кабінетом, бормашиною, будь-якими стоматологічними маніпуляціями). Пацієнти з дентофобією під будь-яким приводом відкладають візит до стоматолога. До того ж страх зазвичай настільки сильний, що вони навіть при нестерпному болі вважають за краще пити знеболювальні препарати або терпіти, замість того, щоб записатися на прийом до лікаря.
«Боюся лікувати зуби» – які є прояви дентофобії? Симптоми:
- 1Сильне хвилювання, що супроводжується підвищеною пітливістю, внутрішнім тремтінням.
- 2На тлі стресу у пацієнта може підвищуватися тиск, частішає пульс.
- 3Панічні атаки, при яких пацієнт відчуває непереборне бажання тікати зі стоматологічного кабінету, щоб сховатися і захиститися.
- 4Істерика, крик.
- 5Втрата свідомості.
Якщо дитина або ваш близький родич боїться йти до стоматолога, важливо розуміти, що це не примха і не забаганка, а реальна психологічна проблема, яка вимагає правильного і делікатного вирішення. І перший крок до вирішення проблеми – визначення причини стоматофобії.
Причини дентофобії
Страх перед стоматологією не виникає на порожньому місці. За фразою «боюся зубного лікаря» можуть ховатися цілком обґрунтовані причини:
- Негативний досвід – найпоширеніша причина дентофобії.
Переважно вона присутня у людей старшого покоління, які застали часи, коли зуби лікували без анестезії, використовували неякісні матеріали в пломбуванні, через що пломби випадали, коли хворий зуб було простіше видалити, ніж терпіти лікування. Негативний досвід також може формуватися в дитинстві, якщо батьки не приділяють достатньо уваги здоров’ю молочних зубів, не вважають за потрібне вибрати хорошого стоматолога для малюка, якщо дитина пережила болісний досвід, пов’язаний з видаленням і лікуванням зубів. Такий страх дитина «візьме» із собою у доросле життя, що буде створювати їй додаткові проблеми і аж ніяк не сприяє збереженню здоров’я зубів.
- Страх перед болем.
Знову ж таки, проблема або в тому, що пацієнт мав негативний досвід болючого лікування, або у нього низький больовий поріг, що і є головною причиною страху перед лікуванням зубів.
- Сором.
Це причина страху у людей, чиї зуби в поганому стані, і вони не йдуть до фахівця, тому що бояться осуду, соромляться своїх «поганих зубів».
- Психоемоційний, психічний фактор.
Є люди дуже тривожні, які відчувають стрес з найменшого приводу, а також люди з різними порушеннями в роботі нервової системи, внаслідок чого мають нестабільний психічний стан. Для таких пацієнтів похід до стоматолога чи процес лікування може бути дуже складним, стресовим, некомфортним.
Як впоратися зі страхом перед стоматологією?
Не існує єдиного універсального рецепту в лікуванні дентофобії. Кожній людині потрібні різні умови і фактори, які допоможуть їй подолати свій страх:
- 1Якщо пацієнт боїться болю. Необхідне підвищення інформованості пацієнтів про існуючі сьогодні безпечні і дуже ефективні методи анестезії в стоматології, про те, що завдяки цим препаратам пацієнт нічого не відчуває під час проведення стоматологічних процедур.
- 2Якщо пацієнт не може заспокоїтися, боїться уколів, має низький больовий поріг. У даному випадку можна запропонувати лікування в седації (уві сні).
- 3Якщо занепокоєння пацієнта пов’язане з лікарняною обстановкою. Можна включити спокійну розслаблюючу музику в кабінеті. Важливу роль у тому, як пацієнт буде почуватися в кабінеті стоматолога і, тим більше, у стоматологічному кріслі, залежить від лікуючого лікаря, його здатності взаємодіяти з людьми, завоювати прихільність.
Що робити якщо дитина боїться стоматолога?
Одна справа впоратися зі своїми страхами, але інша справа – коли боїться дитина, адже батьки завжди за своїх дітей переживають більше, ніж за самих себе. У випадку з дітьми кращий спосіб боротьби з дентофобією – це її профілактика.
Рекомендації дитячих стоматологів Amel Smart:
- 1Малюка потрібно правильно підготувати до походу до стоматології – у формі гри ознайомити дитину з особливостями роботи лікаря-стоматолога, розповісти в позитивному ключі, як буде проходити лікування, що буде робити лікар.
- 2Не потрібно робити з походу до стоматології подію. Важливо, щоб у малюка сформувалося правильне ставлення до лікування зубів – як до звичайної справи.
- 3Не можна акцентувати увагу на можливий біль, переносити свої страхи на дітей і давати їм привід думати, що в стоматології є чого боятися.
- 4Якщо дитина каже «не хочу до стоматології, я боюся стоматолога», в жодному разі не можна її за це лаяти, соромити. Потрібно навпаки всіляко підтримувати малюка і допомогти йому справитися з тривогою. Наприклад, можна розповісти, що до цього доктора ходив хтось із близького кола спілкування (людина, яку дитина добре знає), і що після лікування з тією людиною все добре, вона прекрасно почувається, посміхається, а значить, нема чого боятися.
- 5Знайдіть хорошого дитячого стоматолога. Так, саме дитячого, який постійно працює з дітьми. Такий фахівець знає підхід до маленьких пацієнтів і має великий досвід лікування молочних зубів.
Рекомендації клініки Amel Smart
Нерідко дентфобія заснована на помилкових уявленнях пацієнта про лікування зубів і в цілому про стоматологію. Головні стандарти сучасної стоматології – це збереження зубів і лікування без болю. Більшість стоматологічних кабінетів і клінік в Україні вже давно працюють, використовуючи передові, малотравматичні методики лікування зубів, зокрема неінвазивні методи лікування карієсу на ранній стадії.
Що рекомендують пацієнтам стоматологи клініки Amel Smart (Дніпро):
- 1Чим раніше ви звернетеся з проблемою зубів до клініки, тим легше її лікувати, тим менше ймовірність болю або навіть якихось некомфортних відчуттів у процесі лікування. І головне – при ранній діагностиці карієсу можна уникнути таких болісних ускладнень, як пульпіт, періодонтит, надовго зберегти зуби здоровими.
- 2Щоб не боятися лікувати зуби, поставьтеся серйозно до вибору стоматологічної клініки і свого лікаря-стоматолога. Ключові критерії вибору стоматології – це хороше оснащення (сучасна установка, цифрова діагностична апаратура і т.д.), досвід і кваліфікація фахівців, відгуки інших пацієнтів. У подоланні страху перед стоматологічним кріслом велике значення має довіра між пацієнтом і стоматологом. Краще спостерігатися завжди у одного і того ж лікаря. По-перше, завжди простіше прийти до вже знайомої людини на прийом. По-друге, доктору, який знає про стан ваших зубів і підвищену психологічну чутливість, легше вибрати варіанти найбільш ефективного і найменш болючого способу лікування.
- 3Зараз інформація про стоматологію стала доступною. На нашому сайті ви можете подивитися на фото, як виглядає сучасна стоматологія, почитати, які послуги вона надає, які види знеболювання, методи лікування зубів використовує. Дізнавайтеся більше про можливості сучасної стоматології разом з Amel Smart, і ви переконаєтеся, що лікування у дантиста – це не страшно!