Зміцнюємо зуби за допомогою фторування
Фторування – одна з найпоширеніших процедур, які проводяться у стоматологічних клініках. Її мета – зміцнення зубної емалі, а показаннями для її проведення є порушення, про які ми розповімо у статті.
Показання для проведення фторування зубів
Глибоке фторування зубів проводиться у таких випадках:
- при гіперчутливості зубів, яка унеможливлює вживання гарячих і холодних страв;
- руйнування емалі, причиною якого є нестача в організмі фтору і кальцію;
- початкові стадії карієсу;
- наявність мікротріщин в емалі;
- стоншення емалі.
Фторування може проводитись у профілактичних цілях. Обробка молочних зубів у дитини проводиться за бажанням батьків, навіть у тих випадках, коли не виявлено жодних порушень. Стоматолог може порекомендувати фторування, якщо було виявлено ознаки недостатньої мінералізації емалі. Демінералізація може бути наслідком гормональних змін, які відбуваються в організмі, що росте. Саме через неї проблеми із зубами виникають майже у всіх дітей.
Дуже часто процедура призначається як додаткова при пломбуванні зубів, установці брекетів.
Після процедури фторування відзначаються такі позитивні зміни:
- вкладки, пломби та інші види незнімних зубних реставрацій служать довше;
- рівень чутливості зубів повертається до норми;
- зміцнення зубної емалі, яка стає стійкішою до дії патогенної мікрофлори, кислот;
- емаль стає світлішою, зникає жовтий відтінок.
Фтор бере активну участь у процесі формування зубів. Його дефіцит у воді та продуктах харчування створює умови для швидкого розвитку карієсу у дітей. Саме тому так важливо періодично проводити фторування зубів. Робити це потрібно з раннього віку.
Пацієнти з ортодонтичними конструкціями також потребують періодичного глибокого фторування. Проблеми виникають зазвичай у місцях, де складно чистити зуби — у місці контакту конструкцій із зубами. Харчові залишки залишаються у цих місцях надовго, тому ймовірність демінералізації емалі зростає. Регулярне фторування дозволяє знизити ризик розвитку карієсу.
Залежно від ситуації можна проводити просте або глибоке фторування. Останнє підвищує твердість емалі в 10 разів, знижує ризик захворювання на карієс, ймовірність розвитку гіперчутливості.
Протипоказання до фторування
Протипоказаннями для проведення процедури є:
- карієс в активній стадії;
- надлишковий вміст фтору в організмі;
- наявність алергічних реакцій на компоненти, що використовуються під час проведення процедури;
- виражений токсикоз під час вагітності.
Види фторування зубів
Процедура, залежно від показань, може проводитись такими способами:
- 1Простий метод фторування. Зуби покриваються фторлаком чи фторгелем. Це спеціальні розчини, у яких міститься фтор і додаткові компоненти. Таке фторування практикується разом із очищенням зубів від відкладень. Препарат наноситься на зуби, після чого підсушується струменем повітря. Як часто можна робити фторування? Процедура проводиться кілька разів щотижня і повторюється через 3-6 місяців.
- 2Експрес. У цьому випадку для нижньої та верхньої щелеп робляться зліпки, які надалі заповнюються гелем і накладаються на зуби. Курс складається з 10 сеансів. Перша процедура зазвичай проводиться в клініці, а решту пацієнт повторює самостійно в домашніх умовах.
- 3Глибоке фторування. Застосовується у разі порушення цілісності емалі. Для процедури використовують розчини, що містять комплекс мінералів. Вони відновлюють структуру емалі, а ефект зберігається протягом року. Перед фторуванням проводиться професійне чищення зубів, завдяки чому мінерали легко проникають в емаль. Процедура виконується за три етапи. На першому на просушені від слини зуби наноситься препарат. Засіб рівномірно розподіляється по поверхні зубів і витримується 5-7 хвилин, після чого їхня поверхня знову просушується. На заключному етапі на зуби наноситься концентрований мінеральний розчин.
- 4Електрофорез. Іони фтору доставляють у зубну емаль шляхом електрофорезу — переміщення дисперсних частинок під дією зовнішнього електричного поля. Ефект тривалий, а результати процедури мають властивість накопичуватися.
- 5Домашнє фторування. Засоби (пасти, гелі), які лікар призначає для самостійного застосування в домашніх умовах, коли нестача фтору спостерігається в їжі, воді.
Як проводиться глибоке фторування
Алгоритм проведення процедури вже було описано вище. Опишемо процес докладніше на прикладі процедури з використанням препарату Тифенфлюорид. До його складу входять два засоби. У складі першого – безводний фтористий силікат магнію, а також фтористий силікат міді і стабілізатор. Другий засіб – це гідроокис кальцію з добавками.
Поєднання двох засобів забезпечує глибоке фторування емалі чи шийок зубів. Вони наносяться одне за одним. Під глибоким фторуванням, на відміну від звичайного, розуміють утворення мікроскопічних кристалів CaF2 всередині емалі, що зазнала руйнування. Мікрочастинки формуються після послідовного змочування емалі першим і другим препаратом.
Мікроскопічні кристали препарату Тифенфлюорид, на відміну від звичайного фторування, де утворюються досить великі кристали, проникають глибоко в пори. Крім того, вони знаходяться в гелевій оболонці та захищені від зовнішніх впливів. Вони залишаються в емалі і постійно виділяють фтор, який у комбінації з мінеральними солями слини забезпечує пролонговану ремінералізацію.
Процедура глибокого фторування відбувається наступним чином. Для початку виконують чищення зубів від нальоту і зубного каменю. Після цього просушують зуби теплим повітрям і на поверхню зубів наносять рідину, що запечатує емаль. Витримують її близько 2 хвилин, після чого поверхню зубів знову просушують. На наступному етапі в зуби втирають препарат гідроксиду міді кальцію, а після цього обполіскують рот водою.
Мікроскопічні кристали створюють концентрацію іонів, яка у п’ять разів вища, ніж при звичайному фторуванні. Процедура глибокого фторування дозволяє уникнути пошкодження мінеральної структури зубів, оскільки в цьому випадку не видаляється кальцій.
Що не можна робити після фторування
Щоб отриманий ефект був стійким, потрібно дотримуватися простих правил:
- відмовтеся від їжі в перші дві години після процедури;
- уникайте вживання занадто гарячих і холодних продуктів;
- не вживайте надто твердих продуктів;
- утримайтеся від паління.