Популярно про карієс: види, діагностика, лікування
Раціон харчування людини зробив карієс найпоширенішою хворобою у світі. Його виявляють у 100% дорослого населення та 90% дітей. Нарівні з пародонтитом, він є однією з найчастіших причин втрати зубів. Як позбутися карієсу, яким він буває і як зупинити процес у самому його розвитку – про це розкажуть лікарі стоматології Amel Smart.
Карієс: яким він буває?
Залежно від локалізації патологічного процесу, карієс буває:
- Фісурний. Руйнівний процес починається у природних заглибленнях на поверхні зубів.
- Пришийковий. Розвивається в пришийковій ділянці поруч із яснами.
- Апроксимальний. Формується між зубами, найчастіше на передніх зубах.
Перші ознаки карієсу – світло-жовта пляма на емалі. На цьому етапі найчастіше людина не відчуває жодного дискомфорту.
На наступній стадії вслід за емалевим покриттям починається руйнування дентину, який є м’якшим за емаль. Зовнішні зміни ще незначні. Реєструється потемніння емалі в зоні ураження, порожнини чи «дірки в зубах» неглибокі. Людина відчуває ниючий помірний біль. В окремих випадках можливий розвиток гіперчутливості: поява дискомфорту при контакті зуба з гарячими чи холодними продуктами.
Глибокий карієс викликає больові відчуття при вживанні солодких, кислих і солоних страв, при контакті з гарячими і холодними середовищами. Якщо після впливу одного з перелічених факторів біль зникає через 15-20 хвилин, отже, патологічний процес ще не досяг пульпи. У цьому випадку зуб можна врятувати, зберігши всі його функції.
Іноді при значних руйнівних процесах усередині зуба емаль може залишатися цілою. У цьому випадку однією з ознак патології може бути неприємний запах з рота, викликаний гниттям їжі, що потрапила до порожнини.
Діагностика карієсу
Після попереднього огляду і опитування лікар призначає один з видів діагностики:
- Зондування. Використовуючи зонд, стоматолог визначає щільність каріозних тканин і глибину порожнини. За допомогою зондування можна визначити ступінь ураження камери, де знаходиться пульпа.
- Перкусія. Метод, який полягає у фізичному впливі на зуб, що дозволяє визначити інтенсивність болю.
- Вітальне фарбування. Спеціальний розчин наноситься на очищений від слини, зубного нальоту зуб, витримується деякий час і змивається. Зубні тканини без ушкодження зберігають свій природний колір, а уражені карієсом – забарвлюються.
- Рентген. Дозволяє виявити глибокі порожнини і визначити розміри осередку карієсу.
- Люмінесцентний метод. Дозволяє виявити початковий карієс, а також вторинний карієс, що розвивається навколо пломби. Ділянки з карієсом у світлі ультрафіолетових променів будуть підсвічені.
- Термічна проба. Вплив на зуби холодною водою з метою виявлення локалізації каріозної порожнини.
Лікування карієсу
Клініка Amel Smart є єдиною в Україні стоматологією, яка отримала міжнародну акредитацію та увійшла до рейтингу найкращих клінік світу за версією Global Clinic Rating. Незалежно від ситуації, ми робимо все, щоб зберегти зуби, тому активно використовуємо у своїй практиці методи неінвазивного лікування карієсу.
Як лікують поверхневий карієс у стоматології Amel Smart? Це консервативний метод лікування, при якому не використовується бормашина – зубні тканини не піддають механічній обробці. Цей метод показаний на початкових стадіях розвитку карієсу.
У нашій клініці використовується найпрогресивніший спосіб неінвазивного лікування — метод інфільтрації ICON. Полягає він у захисті ділянок, що зазнали руйнування, від проникнення агресивних речовин. Для цього на ділянку, де виявлено поверхневий карієс, наноситься синтетичний клей. Цей метод лікування може використовуватись для лікування початкового карієсу у дітей з 3 років, він абсолютно безболісний і не передбачає проведення механічної обробки.
Етапи лікування методом ICON:
- 1Встановлення коффердама для ізоляції зубів.
- 2Чищення емалі спеціальною пастою з антибактеріальним ефектом.
- 3Просушування емалі.
- 4Покриття гелем Icon-Infiltrant пошкодженої поверхні зуба.
Дії стоматолога при лікуванні карієсу: середнього і глибокого, не ускладненого пульпітом:
- 1Місцева анестезія (за потреби).
- 2Механічна обробка ділянки із патологічним процесом (препарування).
- 3Видалення всіх уражених карієсом тканин.
- 4Формування порожнини для подальшого пломбування.
- 5Установлення лікувальної вкладки.
- 6Пломбування.
- 7Заключні роботи з надання реставрації анатомічної форми, включно з поліруванням.
Лікування застарілого карієсу, який супроводжується такими ускладненнями як пульпіт, періодонтит, періостит, деструкцією кісткових тканин – складніша стоматологічна процедура. Вона вимагає значних матеріальних витрат і більше часу. Глибокий карієс – це найчастіше результат неправильного ставлення пацієнта до свого здоров’я. Розвиток карієсу – тривалий процес, який може бути зупинено на початкових етапах з мінімальною шкодою для зубної тканини.