Встановлення протезів: період адаптації та правила догляду за конструкцією

Протезування зубів – єдиний спосіб для дорослої людини повернути привабливість усмішки та нормальне харчування. На жаль, від втрати зубів не застрахований ніхто. Карієс може статися й при добрій гігієні, якщо у людини від природи слабка емаль. Також трапляються різні запалення таі травми, які також можуть призвести до необхідності видалити зуб.

Існують різні види протезів:

  • 1
    знімні та незнімні;
  • 2
    часткові та повні;
  • 3
    рухливі та жорсткі.

Тому для кожного випадку можна підібрати найбільш доречний варіант. Але навіть в такому випадку людині потрібен час, щоб навчитися правильно користуватися протезом, особливо якщо він знімний, а також доглядати за штучними зубами.

Важливо відзначити, що деякі люди можуть відчувати дискомфорт, особливо коли протез великий, або до цього вони довго жили з дефектом і встигли до нього адаптуватися. У будь-якому випадку потрібно проявити терпіння й розібратися, що саме заважає та виправити це.

Причини дискомфорту після установки протезів

Протез, навіть хороший та якісний – це чужорідне тіло, й звикнути відразу до нього не вийде ні у кого. Тому після маніпуляцій з установки починається найскладніший з етапів адаптації. При цьому організм різних людей може видавати різні реакції. В тому числі:

  • 1
    Рясне слиновиділення – це рефлекторна реакція на знаходження в роті будь-якого об’єкта. Протез дратує механічні рецептори так само, як їжа, тому слинні залози починають активно працювати. Часто це супроводжується й посиленням вироблення шлункового соку, проте печія та нетравлення спостерігаються дуже рідко.
  • 2
    Блювотні позиви – також рефлекторна реакція. Вони можуть з’являтися після установки великих знімних конструкцій, які зачіпають задню частину ньобу. Наскільки сильним буде це відчуття – залежить від особливостей нервової системи пацієнта. Як правило, це відчуття проходить протягом кількох днів. Якщо нудота зберігається, то це привід для повторного звернення до стоматолога. Швидше за все, доведеться підібрати інший тип або конструкцію протеза.
  • 3
    Неприємні відчуття при пережовуванні – цей симптом досить часто спостерігається в перші дні носіння знімних конструкцій. Навантаження при жуванні розподіляється не так, як на живих зубах, через що людина відчуває незручність.
  • 4
    Біль після установки коронок чи мостів також звичайне явище. Вона викликана механічним роздратуванням під час роботи лікаря й проходить самостійно протягом 4-7 днів.
  • 5
    Порушення дикції. Бувають як при великих, так і при одиночних протезах, якщо вони заважають рухатися язику. Чим довше людина жила без зуба, тим сильніше може змінитися мовлення після протезування. Але це тимчасова неприємність, поступово людина підлаштовується під зубний ряд, як було й після придбання дефекту.
  • 6
    Порушення смакової чутливості. Смак їжі сприймається спеціальними рецепторами. Вони розташовуються в основному на язиці, але частина розосереджена також по слизової щік, ньобі. Якщо вони виявляються закритими протезом, то смак може відчуватися менш повно.

Скільки потрібно часу, щоб звикнути до штучних зубів

Процес звикання багато в чому залежить від типу штучної заміни. Цим питанням займаються такі фахівці як імплантологи, стоматологи-ортопеди, стоматологи-хірурги.

За результатами досліджень виявлено, що швидше пацієнти звикають до незнімних протезів. Рідко звертаються з питаннями щодо звикання люди, яким вживили імплант або встановили коронку. Також на швидкість адаптації впливають особливості здоров’я пацієнта:

  • будова щелеп;
  • супутні стоматологічні захворювання;
  • особливості прикусу;
  • вік;
  • тривалість періоду адентії.

При цьому на термін не робить істотного впливу кількість конструкцій, якщо вони незнімні. Наприклад, при імплантації відразу декількох одиниць звикають до них так само швидко, як і до однієї. В середньому, на це йде 2-4 дні. Після цього зуб вже не відчувається штучним.

Друге місце за тривалістю адаптації займає мостовидний протез. І найдовше люди вчаться жити зі знімними різновидами протезів. Ці конструкції виготовляються зазвичай з полімерів: нейлону, акрилу. Бюгельні різновиди мають металеві елементи. В даному випадку тривалість звикання залежить від характеристик виробу:

  • розміру та площі покриття;
  • розподілу тиску при пережовуванні їжі;
  • способу кріплення у ротовій порожнині.

Також важливі анатомічні особливості людини й гострота його реакції на предмет в роті. Люди похилого віку можуть частіше зазнавати труднощів. Зазвичай, щоб швидше відбулося звикання, дозволяють протягом перших 30 днів після остаточної установки не виймати конструкцію на час сну. Завдяки цьому слизова швидше звикне до тиску, який змінився. Але це потребує дотримання більш ретельної гігієни, щоб під матеріалом не накопичувався наліт, і не запалювалися ясна.

Поради при поводженні з протезами

Якщо при жуванні з’являються больові відчуття, а на щоках чи язиці утворюються садна або подряпини, причиною може бути:

  • неправильно надітий протез – потрібно уважно оглянути порожнину рота в дзеркалі, звіритися з рекомендаціями;
  • неправильно виготовлена ​​конструкція – в такому випадку навіть при правильному положенні вона буде заважати. Потрібно звернутися в клініку, де виготовлявся протез, для його заміни або доопрацювання.

Що можна зробити, щоб швидше звикнути до штучних зубів:

  • 1
    На 4-5 тиждень після установки зменшити кількість занадто твердої їжі. Це не тільки горіхи, сухарі чи волокнисте м’ясо (яловичина, куряча грудка), але й морква, яблука. Якщо їх пережовування приносить значні незручності, варто готувати м’ясні котлети, а овочі чи фрукти запікати. Продукти під час їжі краще попередньо нарізати на маленькі шматочки. По мірі зменшення дискомфорту слід переходити на більш тверду їжу. Не можна їсти щось липке – іриски або карамель, а також жувальні смоли. Вони налипають на протез, тому може виникнути запалення слизової оболонки порожнини рота.
  • 2
    При сильному слиновиділенні або сухості в порожнині рота допомагає вода без газу й цукру. Пити потрібно по необхідності, щоб проковтнути слину або змочити горло. Досить 2-3 маленьких ковтків. Потрібно завжди носити з собою пляшечку питної води й паперові носові хустки.
  • 3
    Масаж ясен. Це дієвий засіб, щоб прискорити процес загоєння, поліпшити живлення тканин і прибрати дискомфорт від тиску протеза. Потрібно запитати у лікаря, коли його можна починати й зробити все акуратно, відповідно до рекомендацій.

Якщо турбує нудота, то можна спробувати впоратися з нею за допомогою наступних прийомів:

  • дихати через ніс, глибоко, але повільно, щоб не закрутилася голова;
  • розсмоктати м’ятний або ментоловий льодяник без вмісту цукру;
  • прополоскати рот слабким розчином солі.

Якщо блювота все-таки трапилася, потрібно витягти протез і ретельно очистити його, обробити спеціальним антисептиком.

  • 1
    При порушенні чіткості вимови допоможуть регулярні вправи. Наприклад, читання вголос – для себе, в зручному ритмі, можна вірші або скоромовки. Починати читати потрібно не голосно, а в міру звикання гучність потрібно збільшувати. Особливу увагу під час розмови й читання треба приділяти приголосним звукам. Зазвичай на адаптацію мови йде не більше 3 тижнів.

Протез і ротову порожнину потрібно регулярно чистити із застосуванням спеціальних розчинів. Закріплювати протез можна тільки тими гелями або пастами, які рекомендував лікар. Вони, крім фіксації, забезпечують захист від інфекції та запалення. Якщо протез підібраний правильно, й пацієнт добре за ним доглядає, дотримується щадного харчування, то на звикання йде місяць або менше. Якщо пройшло більше 30 днів, а неприємні відчуття все ще залишилися, потрібно йти до лікаря, в ту клініку, де був установлений діючий протез.

Можливо кілька варіантів вирішення проблеми:

  • підбір іншого типу конструкції;
  • корекція форми протеза;
  • вибір іншого засобу для фіксації.

Головне – не соромитися проблеми та не запускати її.